14/01/2023
Frigo Driver 10 18 13 13 - 54 -
Digeders BC 12 10 21 14 - 57 -

Αγχώθηκαν, αλλά στο τέλος πανηγύρισαν οι Digeders!

Μία πραγμάτικη μάχη έδωσαν Frigo Driver και Digeders το απόγευμα του Σαββάτου 15 Ιανουαρίου. Οι δύο ομάδες μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν κοντά, το ματς ήταν ανοιχτό και τελικά οι Digeders κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη με 54-57. Έτσι άφησαν πίσω τους την τελευταία ήττα, επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα φτάνοντας στο 7-9, με τους Frigo Driver να έχουν πλέον 4 νίκες και 12 ήττες.

Στα του αγώνα, το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 8-6, με τον Μαθιό να είναι ισχυρός κάτω από την αντίπαλη ρακέτα. Ο Θεοδώρου πήρε μπρος στη συνέχεια για τους φιλοξενούμενους και με σερί δικά του καλάθια οι Digeders έκαναν το 8-12. Η πρώτη περίοδος τελικά έληξε με το σκορ στο 10-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Το σκορ πήγε στο 20-20 και τότε οι γηπεδούχοι με τους Μαθιό, Γκίκα και Νικόλτσο έχτισαν ένα σερί 6-0 και έγραψαν το 26-20, ενώ ο Μιχαλακάκος λίγο αργότερα διαμόρφωσε το 28-22. Ο μόνος που έβγαζε αντίδραση από την μεριά των Digeders ήταν ο ορεξάτος Θεοδώρου, ο οποίος με δική του προσωπική ενέργεια έκανε το 28-22, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Οι Digeders μπήκαν σαφώς βελτιωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και ανέβασαν την απόδοσή τους, με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς ξανά στον πόντο (32-31), με τον Θεοδώρου να συνεχίζει να κάνει τα… δικά του, πετυχαίνοντας 6 ακόμα πόντους. Κάθε φορά που πλησίαζαν οι φιλοξενούμενοι, ο Νικόλτσος έδινε τη λύση στους Frigo Driver τους οποίους κράτησε στο 36-33. Το ματς ήρθε στα ίσα λίγο αργότερα, με τον Τσούλο να διαμορφώνει το 38-38. Οι Digeders εξακολουθούσαν να πιέζουν και τελικά ολοκλήρωσαν την αντεπίθεσή τους, με τον Τοπούζ να εκτελεί πίσω από τα 6,75 στη λήξη της τρίτης περιόδου και να γράφει το 41-43.

Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τους Frigo Driver να πλησιάζουν ξανά με τον Νικόλτσο να γράφει το 50-51. Τοπούζ και Θεοδώρου κράτησαν με… νύχια και με δόντια το προβάδισμα για την ομάδα τους, με τον πίνακα του σκορ να γράφει 54-57 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Θεοδώρου αστόχησε και στις δύο βολές, οι Frigo Driver είχε την τελευταία επίθεση στα χέρια της, ώστε να διεκδικήσει την παράταση, όμως αστόχησαν σε τρίποντο και έτσι οι Digeders πανηγύρισαν τη νίκη με 54-57.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Θεοδώρου ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές τη μπάλα και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Οι Frigo Driver είχαν 21/61 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 6/15 βολές, ενώ μάζεψαν και 60 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ. Από την άλλη, οι Digeders είχαν 17/51 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 5/15 βολές, όπως και 50 ριμπάουντ. Επίσης έδωσαν 9 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 13 λάθη.

Frigo Driver (Παπαδάκης): Γκίκα 2(5ρ.), Νικόλτσος 18(8ρ.), Κόκκαλης, Μιχαλακάκος 17(22ρ.), Μαθιός 15(12ρ.), Καπετανάκης, Κορμάνος 2(3ρ.), Παπαδάκης

Digeders (Ζορμπάς): Αγγελάκης 8(8ρ.), Τσούλος 11(10ρ.), Θεοδώρου 19(11ρ.), Στέκας 9(4ρ.), Τοπούζ 8(14ρ.), Ζορμπάς, Ζωγράφος 2(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το δραματικό φινάλε του παιχνιδιού.