15/10/2023
Proboraptors 20 17 8 12 - 56 -
Grava Thunders 2 11 14 23 - 50 -

Αγχώθηκαν στο τέλος, αλλά κέρδισαν οι Proboraptors!

Ένα ωραίο παιχνίδι σημειώθηκε το μεσημέρι της Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου ανάμεσα σε Proboraptors και Grava Thunders, με τους γηπεδούχους, αν και αγχώθηκαν λίγο στο τέλος, να παίρνουν σπουδαία νίκη με 56-50.

Μια ομάδα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο ξεκίνημα του αγώνα και αυτοί ήταν οι Proboraptors, κάνοντας μια εκπληκτική πρώτη περίοδο, σκοράροντας 20 πόντους με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόνο 2. Τρομερός Αβούρης για τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα με 8 πόντους.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με το ξεκίνημα με τους γηπεδούχους να παίζουν στον ίδιο, χωρίς να αφήσουν τους Grava να αναζητήσουν κάτι στο παιχνίδι. Ο Ζερβόπουλος με 4 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι αρχισαν να βρίσκουν λίγο ρυθμό επιθετικά με τον Καραμούζα (9π). Σκορ ημιχρόνου στο 37-13.

Μετα την έναρξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι αρχισαν να παίζουν καλύτερη άμυνα αφήνοντας τους γηπεδούχους να σκοράρουν μόνο 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Κατάφεραν να μειώσουν οι Grava με τον Καραμούζα να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα σκοράροντας άλλους 6 πόντους.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και εκεί που φαινόταν ότι οι γηπεδούχοι θα καθαρίσουν το παιχνίδι άνετα, οι Grava το πιστεύαν μέχρι το τέλος και κατάφεραν να μειώσουν στους 5 πόντους 1 λεπτό πριν την λήξη του αγώνα. Οι Proboraptors δεν αγχώθηκαν και κατάφεραν να φύγουν νικητές από τα Λιόσα με 56-50.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αβούρης με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καραμούζας με 29 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Οι Proboraptors είχαν 6/13 βολές, 19/36 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μαζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 11 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/22 βολές, 14/41 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 6 λάθη.

Proboraptors (Βαλένζτης): Αβούρης 20, Αντωνόπουλος 11 (3), Βαλέντζης 6, Ζερβόπουλος 6, Κουνενιδάκης 1, Τραϊφόρος 7 (1), Τσουκαλάς 5.

Grava Thunders (Καραμούζας): 8 (2), Καραμούζας 29 (2), Μάντζαρης, Μιχαήλ 6, Νάσης, Ντούρμας 1, Παζαρλής 2, Τσιμπίδης 4.

Τι μας άρεσε: οι φιλοξενούμενοι που δεν παράτησαν το παιχνίδι!