15/07/2024
Elitήριοι by pinguin.gr 16 19 13 14 - 62 -
Collectors 19 15 13 22 - 69 -

Αγχώθηκαν οι Collectors!

Βράδυ Δευτέρας οι Elitήριοι υποδέχθηκαν τους Collectors , για το game 2 της φάσης των 16 της Summer Evolution League . Όπως και στον πρώτο αγώνα , η αναμέτρηση αναδείχθηκε μονομαχία κανονική , με πιο σκληρούς τους Collectors να προκρίνονται στους 8 , με σκορ 62-69 .

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν δυνατό , με τους Συλλέκτες να πατάνε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και να προηγούνται με 16-19 με την λήξη του. Πρωτοστάτες στην επίθεση των φιλοξενούμενων ήτανε ο Αγγελομάτης με 7 πόντους ενώ τον ακολουθούσε ο Κυριάκου στο σκοράρισμα με 4 πόντους , έχοντας όμως αρπάξει και 8 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ο Ζελμάνοβιτς είχε μπει καυτός με 11 πόντους και πρωταγωνιστούσε επιθετικά.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου , οι γηπεδούχοι πέρα του καυτού Ζελμάνοβιτς (8π.) είχαν και τον Ποστόλλι να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των Συλλεκτών. Για τους φιλοξενούμενους ο Τσατσάνης με 2 τρίποντα οδηγούσε επιθετικά ενώ των πλαισίωσαν στην επίθεση οι Αναστόπουλος με 3 πόντους και Ορφανίδης, Αγγελομάτης και Κυριάκου με 2 πόντους έκαστος . Το ημίχρονο έληξε με σκορ 35-34 υπέρ των γηπεδούχων.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο ρυθμός στην επίθεση έπεσε στην χαμηλότερη τιμή στην αναμέτρηση , με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ισάριθμους πόντους στην επίθεση και το δεκάλεπτο να λήγει στο 48-47. Ο Μπέλλης ήταν ο οδηγός στην επίθεση των Elitήριων με 6 πόντους , με τον Ποστόλλι να ακολουθεί με 4 ενώ για τους φιλοξενούμενους Κούδας και Αναστόπουλος τράβηξαν το επιθετικό κουπί με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο , οι δύο ομάδες πάλεψαν με ότι είχαν στο παρκέ… βουτιές για όλες τις μπάλες , μάχες για κάθε ριμπάουντ , πίεση σε όλο το γήπεδο και σκληρές άμυνες. Οι Collectors γύρισαν την ζυγαριά προς το μέρος τους , έχοντας περισσότερες ανάσες από τους λαβωμένους γηπεδούχους, πήραν κεφάλι στο σκορ και εν τέλει προκρίθηκαν στους 8 με σκορ 62-69. Τα μεγάλα τρίποντα των Αγγελομάτη, Ορφανίδη και Κούδα ήταν εκείνα που γύρισαν την αναμέτρηση, ενώ Μπέλλης και Κωνσταντινάκος το πάλεψαν μέχρι τέλους για τους Elitήριους .

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου των Collectors, με  8 πόντους, 16 ριμπάουντ ,2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Elitήριους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ζελμάνοβιτς με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ , ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα.

Elitήριοι By Pinguin.gr (Κωνσταντινάκος): Ακάντε 2, Ζελμάνοβιτς 24(9ρ.), Ζωγράφος , Κωνσταντινάκος 6, Μπέλλης 12(9ρ.), Μπαϊράμι 1, Ποστόλλι 14(9ρ.), Λαμπρόπουλος 3.

Collectors (Αγγελομάτης): Αγγελομάτης 14, Αναστόπουλος 10, Κούδας 15(12ρ.), Κυριάκου 8(16ρ.), Μενάγιας 2, Ορφανίδης 12, Τσατσάνης 6, Χαραλαμπόπουλος 2, Σαβέριος , Λαγός

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο του Ζελμάνοβιτς στο πρώτο ημίχρονο!