16/09/2024
Sun City Spurs 15 19 16 11 - 61 -
Antilalos BC 22 9 19 17 - 67 -

Αγχωτική πρεμιέρα για τον Αντίλαλο!

Δύσκολη πρεμιέρα για τον Αντίλαλο στην Elite League by Novibet, καθώς επικράτησε των νεοφώτιστων Sun City Spurs με 61-67 στο Athens Sports Hall!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Αντίλαλο να έχει ένα εξαιρετικό τρίλεπτο και με 11 πόντους του Μαμαλάκη και 8 του Merkevicius, προηγήθηκε με 15-22. Ο Μαγγωνάκης με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τρίποντο είχε Σιφναίος.

Με δίποντα των Merkevicius, Κώστα Ζαμπέτα και Μαρκουίζου, οι φιλοξενούμενοι προηγούταν με 20-28 στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Sun City Spurs έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 πόντους του Σιφναίου και βοήθειες των Κουναλάκη - Μπιτζή, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 34-31!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Γιώργου Ζαμπέτα βρήκε εκ νέου τα πατήματά της και με 7 πόντους του Μαμαλάκη, 5 του Θεοδώρου και 4 του Γάτσιου, προσπέρασε με 40-47, 3:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, το συγκρότημα του Σταυρόπουλου αντέδρασε άμεσα και με ακόμη 9 πόντους του Μαγγωνάκη, 4 του Σιφναίου και τρίποντο του Μπιτζή, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 50-50, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά 11 πόντων, 52-63, και με ηγέτη τον Μαμαλάκη με 8 πόντους, αλλά και 4 του Κώστα Ζαμπέτα, έφτασε δίκαια στη νίκη με 61-67. Το δίδυμο Μαγγωνάκη - Σιφναίου έκανε ό,τι περνούσε από τα χέρια του, ωστόσο οι 6 πόντοι του πρώτου, όσο και οι 5 του δευτέρου δεν ήταν αρκετοί.

Πολυτιμότερος των Sun City Spurs ο Μαγγωνάκης με 25 πόντους, έχοντας 13/16 βολές, 3/6 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Novibet MVP του Αντίλαλου ο Merkevicius με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές και 6/12 δίποντα. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη.

Sun City Spurs (Σταυρόπουλος): Μαγγωνάκης 25 (2), Κυπριανός, Σαμπάνης 1, Θεοδωρόπουλος, Πάλλης, Nioniovic, Κουναλάκης 3 (1), Μπιτζής 8 (1), Ροζής 2, Γιοβάνης 4, Κυριαζίδης, Σιφναίος 18 (2)

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Μαρκουίζος 5, Αλεξίου, Ναυπλιώτης, Μαργώνης, Ζαμπέτας Κ. 6, Μαμαλάκης 28 (3), Κομνηνός 4 (1), Γάτσιος 4, Θεοδώρου 5 (1), Merkevicius 15, Παναγιωτόπουλος

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό των δύο ομάδων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα!