12/11/2023
L' Ovelha Negra 11 31 14 20 - 76 -
Tsouvalia 18 16 12 21 - 67 -

Αηηηηηηήττητη η Lovelha Negra!

Κυριακή βράδυ στην αρένα του Seven για το πρωτάθλημα της Evolution League, η L’ Ovelha Negra συνέχισε τη ξέφρενη πορεία της, καθώς παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ νίκησε τα Tsouvalia με σκορ 76-67!

Τα όσα διαδραματίστηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης δεν προμήνυαν τα όσα θα ακολουθήσουν, καθώς τα Tsouvalia κατάφεραν να το κερδίσουν με τα επιμέρους 11-18. Ο Σωτηρόπουλος πραγματοποίησε μία εξαιρετική και συνάμα γεμάτη εμφάνιση σ’ αυτό το διάστημα με 7 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησε ο επίσης πολύ καλός μέσα απ’ το ζωγραφιστό Καλαντζής(6π, 1ρ, 1κ). Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να παρουσιάσουν το καλό γνώριμο φετινό τους πρόσωπο και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Λάνη με 4 πόντους.

Η συνέχεια του παιχνιδιού είχε την υπογραφή του Πάολο Ταχίρα, του οποίου τα κατορθώματα στο παρκέ της αρένας του Seven θα μνημονεύονται για πάρα πολύ καιρό. Ο εκπληκτικός σέντερ των γηπεδούχων πραγματοποίησε μία διαστημική εμφάνιση, καθώς κατόρθωσε στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης να πετύχει 18 πόντους(1/2β, 4/7δ, 3/4τ), να μαζέψει 3 ριμπάουντ, ενώ είχε και 1 κόψιμο, βοηθώντας κατά αυτό τον τρόπο τη Negra να οδηγηθεί στην ανάπαυλα με το εκπληκτικό 42–34! Στον αντίποδα, ο Καλαντζής φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 5 πόντους, ενώ από 3 είχανε οι Κοτσιλίνης, Σωτηρόπουλος και Παπαντώνης.

Μετά το ξέφρενο, στα επίπεδα NBA, δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε πιο ρηχά νερά, καθώς η προτελευταία στροφή τελείωσε με το επιμέρους 14–12 και τον φωτεινό πίνακα στο πέρας της περιόδου να δείχνει το 56–46 υπέρ των γηπεδούχων! Ο Πάσχος έδωσε πολύτιμες λύσεις με την ευστοχία του στα σουτ εντός παιδιάς, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του εξαιρετικού Λάνη. Από την άλλη πλευρά, ο Καλαντζής αποτέλεσε τον ουσιαστικότερο λόγο ώστε τα Tsouvalia να μείνουν εντός διεκδικήσεις της νίκης.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος, κράτησαν το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της και κατάφεραν να φτάσουν στην πέμπτη διαδοχική νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 76-67!

Betsson MVP ο Θεόδωρος Λάνη με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Καλαντζής είχε 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 6 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 20/40 δίποντα, 8/41 τρίποντα, 12/18 βολές, 39 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/35 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 13/26 βολές, 34 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 κοψίματα και 13 λάθη .

L’Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Γρηγορόπουλος 4, Καλούδης 11, Λάνι 18, Μαριόλης 7, Μυκονιάτης 4, Πάσχος 8, Σπάθης 6, Ταχίρα18, Χρυσανθόπουλός.

Tsouvalia(Κυριακίδης): Ανδρικόπουλός 7, Καλαντζής 22, Καρδαράς 8, Κουτσελίνης 3, Κυριακίδης 6, Λαζανάς, Παπαντώνης 9, Σωτηρόπουλος 12.

Τι μας άρεσε : Η εκπληκτική απόδοση του Ταχίρα στο δεύτερο δεκάλεπτο!