16/10/2022
Μία + Μία 16 8 6 16 - 46 -
Remal Madri 6 14 7 6 - 33 -

Αήττητη με 4/4 η Μια + Μια!

Βράδυ Κυριακής στο κλειστό γήπεδο του Σπάρτακου, η Μία συν Mία υποδέχθηκε τη Remal Madri για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Development League. Σ'ένα ωραίο παιχνίδι, οι πρώτοι επικράτησαν με σκορ 46-33 και έκαναν την τέταρτη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα .

Η Μία συν Mία με όπλο της την άμυνα, ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι με ένα σερί 9-0. Κύριος εκφραστής του καλού ξεκινήματος ήταν ο Γερόλυμος με 8 πόντους και 5 ριπάουντ. Η Remal Madri πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στον αγώνα μετα από 5 αγωνιστικά λεπτά με τον Καμολίκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Remal Madri ανέβασε τον ρυθμό της , βρήκε σκορ από τους Καμολίκη, Κοντέλη και Κουσιορή και μείωσε την διαφορά. Από την άλλη η Μία συν Μία με σκόρερ τους Κολυπέρα και Γερόλυμο κατάφεραν να κλείσουν το σκορ υπέρ τους με 24-20.

Στην αρχή του δευτέρου ημίχρονου μπήκε πολύ δυνατά η Remal Madri και με πίεση, κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι λίγο πριν την λήξη της περιόδου.Στην αντίπερα όχθη με συνεχόμενα καλαθιά του Κολυπέρα και Γερόλυκου, η Μία συν Mία έκλεισε με προβάδισμα 3 πόντων και σκορ 30-27.

Και ενώ περιμέναμε η τελευταία περίοδος να είναι ντέρμπυ, η Μία συν Mία πάτησε το γκάζι με τους Γερόλυμο-Πολύδωρα και Μαυράκη να είναι παντού σε άμυνα και επίθεση. Τα "Ρεμάλια" δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και οι "Ροζ" τπήραν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους, με τελικό σκορ 46-33.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μαυράκης με 12 πόντους , 6/12 δίποντα, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ο Ηλίας Πολύδωρος  είχε 8 πόντους , 6/9 ελεύθερες βολές , 1/5 δίποντα , 0/5 τρίποντα , 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ .

Οι νικητές είχαν 2/6 ελεύθερες βολές 16/37 δίποντα 4/13 τρίποντα , 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους είχαμε 8/15 ελεύθερες βολές , 8/27 δίποντα , 3/27 τρίποντα , 33ριμπάουντ , 6 ασίστ και 7 κλεψίματα.

Μία συν Mία ( Μοναστηριώτης) : Αλβέρτος 5 (1), Βογιατζής 10 (2), Γερόλυμος 14 , Κολυπέρας 5 ,Μαυράκης 12, Μοναστηριώτης , Τζοτζόκος

Remal Madri ( Κουσιορής ) : Δαβιδέλης 5(1), Καμολίκης 7 (1), Κοντέλης 5, Κουσιορής 8 (1), Πολύδωρος 8

Τι μας άρεσε : Η έκρηξη των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο.