08/10/2022
Melisses BC 15 7 16 4 - 42 -
Reddicolo 14 12 19 7 - 52 -

Αήττητο και ωραίο το Red-dicolo!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development2, το Reddicolo πραγματοποίησε τη τρίτη σερί νίκη στη διοργάνωση, καθώς νίκησε τις Melisses με σκορ 42-52 .

Οι φιλοξενούμνοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Ποντικό, καθώς πρωταγωνίστησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, κυριάρχησε στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 16 πόντους και 20 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 4 πόντων(5-9), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και με 7 αναπάντητους πόντους, έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 15-14. Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Ποντικός πέτυχε 5 πόντους , ενώ στην αντίπερα όχθη τους ίδιους ακριβώς είχε ο Μπάνος.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ο Μαφίδης και η παρέα του ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα στο σκορ(16-20), με τις Melisses στη συνέχεια να πραγματοποιούν ένα επιμέρους 6-2 και να κλείνουν το ημίχρονο στο -4(22-26). Ο Μαφίδης πέτυχε 4 πόντους, ενώ 4 είχε και ο Στέφανος Μπουγιούκος .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Γανιωτάκη και Μπάνο να ηγούνται των προσπαθειών τους, πέρασαν μπροστά με βραχεία κεφαλή(32-31). Το Reddicolo απάντησε και με 5 σερί πόντους έκανε το 32-36. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα 7 πόντων(38-45), για την ομάδα του Νίκου Μακρή. Ο Μαφίδης πέτυχε 4 πόντους, ενώ για τις Melisses 4 είχε ο Γανιωτάκης.

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρηγορότερα τα πατήματά τους, έτρεξαν το γήπεδο και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 52-42!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Ποντικός με 16 πόντους,20 ριμπάουντ,3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Αλέξιος Μπουγιούκος είχε 10 πόντους και 3 ριμπάουντ .

Το Reddicolo είχε 14/42 δίποντα , 6/18 τρίποντα , 6/12 βολές , 39 ριμπάουντ,8 ασίστ,5 κλεψίματα,2 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/35 δίποντα , 4/31 τρίποντα, 4/6 βολές , 39 ριμπάουντ,8 ασίστ,3 κλεψίματα,2 κοψίματα και 7 λάθη .

Melisses(Αλέξιος Μπουγιούκος): Γανιωτάκης 4, Γαρυφαλάκης 6, Μπάνος 5, Φράγκος 2, Αλέξιος Μπουγιούκος 10, Στέφανος Μπουγιούκος 7, Παπαδιάς 1, Δούκας 2, Μπουροβίλης 2 .

Reddicolo(Μαφίδης): Αδρακτάς 8, Ποντικός 16, Τούντας 2, Μαφίδης 15, Γεωργακόπουλος 4, Θειακούλης 7 .

Τι μας άρεσε : Το double-double του Γιάννη Ποντικού με 16 πόντους και 20 ριμπάουντ!