01/10/2023
Komic Mastoras BC 6 9 3 15 - 33 -
Kourkoutes BC 18 10 19 24 - 71 -

Αήττητοι και ωραίοι οι Kourkoutes!

Χωρίς ήττα τελείωσαν τον 12ο όμιλο του κυπέλλου οι Kourkoutes (3-0) που το βράδυ της Κυριακής 1 Οκτωβρίου πήραν ακόμα μία νίκη, αυτή την φορά κόντρα στον Komic Mastora με 33-71. Από το πρώτο λεπτό, μέχρι το τελευταίο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, με τους γηπεδούχους να γνωρίζουν την 2η ήττα τους (0-2) χωρίς να μπορούν να απειλήσουν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Οι Kourkoutes μπήκαν δυνατά στο ματς με τον Νακόπουλο να χτυπάει συνεχόμενα την αντίπαλη ρακέτα για το 4-11. Οι Kourkoutes ήταν ανώτεροι από τα πρώτα λεπτά και η διαφορά δεν άργησε πολύ να φτάσει σε διψήφιο, καθώς ο Αρτινός με τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 6-18, με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός δεν ήταν και τόσο καλός, με τον Komic Mastora να εξακολουθεί να δυσκολεύεται επιθετικά. Από την άλλη πλευρά ο Αγγελόπουλος άρχισε να ζεσταίνεται και να εκτελεί πίσω από τα 6,75 με άνεση, φέρνοντας την ομάδα του στο +13 (15-28).

Ο Αγγελόπουλος ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο, όπως ολοκλήρωσε το δεύτερο και με δύο απανωτά τρίποντα έκανε το 15-34, ενώ λίγο μετά ο Αρτινός μπήκε και αυτός στον «χορό» για το 18-41. Ο Λαδιάς ανέλαβε δράση στην συνέχεια, με τους γηπεδούχους να είναι «άφαντοι» στο δεκάλεπτο αυτό, στο οποίο πέτυχαν μόλις 3 πόντους! Το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε το σκορ στο 18-47.

Τα πάντα πλέον είχαν κριθεί στο παιχνίδι όσον αφορά τον νικητή. Οι άμυνες χαλάρωσαν, το παιχνίδι έγινε πιο ανοιχτό, ωστόσο ένα πράγμα έμεινε ίδιο. Η ευστοχία του Αγγελόπουλου στα τρίποντα. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων πέτυχε ακόμα τρία τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε συνολικά τα 7 στο ματς. Μάλιστα ήταν και αυτός που έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» και με τρίποντη εκτέλεση διαμόρφωσε το τελικό 33-71.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Νακόπουλος με 16 πόντους, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα και 9 ριμπάουντ. Από τον Komic Mastora ξεχώρισε ο Τιμολέων Νικόλας με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Komic Mastoras μέτρησε 11/42 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 5/13 βολές, 32 ριμπάουντ, όπως και 4 ασίστ, 9 κλεψίματα και 18 λάθη. Οι Kourkoutes είχαν 16/32 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 6/7 βολές, 37 ριμπάουντ και 14 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 15 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Komic Mastoras (Στάμος): Γρηγοράκης 4(10ρ.), Λίγγρης 6(3ρ.), Μαρμαράς Χ. 6(4ρ.), Μαρμαράς Κ., Νικόλας 13(5ρ.), Πλατσατούρας 2(1ρ.), Σερεβέτας 2(7ρ.), Τράσσης

Kourkoutes (Σαρακηνός): Αγγελόπουλος 21(3ρ.), Αρτινός 6(3ρ.), Βύνιος 5(2ρ.), Δημητρόπουλος 8(4ρ.), Καρούμπαλης, Λαδιάς 8(4ρ.), Νακόπουλος 16(9ρ.), Νικητάκης, Σκεύης, Συρίγος 7(6ρ.)

Τι μας άρεσε: Τα 7 τρίποντα του Αγγελόπουλου και γενικά η κυριαρχία των φιλοξενούμενων.