19/04/2024
Λεγάμενοι BC 14 14 11 12 - 51 -
Κλειώ 11 12 7 15 - 45 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Λεγάμενοι!

Οι Λεγάμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, επικράτησαν 51-45 της Κλειούς και έκαναν το 2/2 στο Summer League.

Με ίδια τακτική προσέγγιση στο ματς και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα. Αμύνονταν σε ζώνη και πήγαιναν σε μεγάλες επιθέσεις, κάτι που οδήγησε το ματς σε χαμηλό σκορ. Σκαμαγκάς και Αγαλόπουλος οδηγούσαν τους Λεγάμενους στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Καστανιώτη και Τσιώλο να δίνουν λύσεις για την Κλειώ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-11.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ. Ο Καμαριωτάκης με πόντους κοντά στο καλάθι και Βρεττάκος με δύο τρίποντα, κρατούσαν τους Λεγάμενους μπροστά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28-23.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με καλάθι του Σκαμαγκά προηγήθηκαν 34-25. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 5-0, μειώνοντας σε 34-30, για να έρθει ένα 5-0 σερί των Λεγάμενων με την λήξη του δεκαλέπτου να διαμορφώνει το σκορ σε 39-30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με καλάθι του Αμπατζή μείωσαν σε 45-42. Όμως οι Λεγάμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και πήραν την νίκη με σκορ 51-45.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλειος Καμαριωτάκης με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεώργιος Τσιώλος με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Λεγάμενοι (Τσιριγωτάκης): Αγαλόπουλος 6, Βρεττάκος 6, Δημουλιάς 2, Καμαριωτάκης 13, Σκαμαγκάς 18, Τσιριγωτάκης 6.

Κλειώ (Καστανιώτης): Αμπατζής 8, Καλαλής 5, Καραμπέτσος 4, Καστανιώτης 4, Πολυχρονόπουλος 8, Τσιώλος 10, Δημάκης 6.

Τι μας άρεσε: Η διάθεση για νίκη των δύο ομάδων.