Valhalla Phantoms 12 9 14 12 - 47 -
Sun City Spurs 22 8 16 11 - 57 -

Αήττητα "Σπιρούνια"!

Το 4/4 στην Evolution έκαναν οι Sun City Spurs , καθώς επικράτησαν σχετικά εύκολα των Valhalla Phantoms στο κλειστό του Κολωνού.

Εκπληκτικοί ήταν οι Spurs στο ξεκίνημα της αναμέτρησης καθώς με τρίποντα των Καραγιαννάκη - Χατζηγεωργιάδης και δίποντα των Μελισσάρη - Κυπριανού προηγήθηκαν με 12-22. Οι Phantoms έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους και στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες των Κότσιρα και Κρινή.

Κακό από άποψη παραγωγικότητας
 ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο. Χαρακτηριστικό είναι το 9-8 επιμέρους σκορ. Οι Sun City Spurs βρέθηκαν ευνοημένοι από την κατάσταση αυτή, διατηρώντας το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (21-30).

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση οι Spurs πάτησαν γκάζι και... δεν κοίταξαν πίσω ξανά. Με τον Κυπριανό να τα πηγαίνει εξαιρετικά στα οργανωτικά του καθήκοντα και τον Μελισσάρη να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμά τους και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη (35-46). Οι γηπεδούχοι παρέμεναν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Είχαν κάποια ξεσπάσματα στο δεκάλεπτο με τους Μάκρη, Γεωργακά και Παπαναγιώτου, όμως έδειξαν να μη μπορούν να διεκδικήσουν τη νίκη.

Με ρεσιτάλ προπονητικής από τον Κουκούλη και πλουραλισμό στην επίθεση οι Sun City Spurs κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και έφτασαν στην τέταρτή τους νίκη με εμφατικό τρόπο. Το μόνο που κατάφεραν οι Phantoms ήταν να κερδίσουν τις... εντυπώσεις με τον Παντελεάκη και τον Φιλιππή. Τελικό σκορ στον Κολωνό, 47-57.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μελισσάρης με 23 πόντους (5/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/10 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/48 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/30 δίποντα, 10/33 τρίποντα και 7/21 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Παντελεάκης 10, Κρινής 8, Μακρής 3 (1), Δρόσος 3, Παπαναγιώτου 14, Γεωργακάς 4, Φιλιππής 3 (1), Σαμπάνης, Κότσιρας.

Sun City Spurs (Κουκούλης): Καραγιαννάκης 11 (3), Μπούκουρας 4, Μελισσάρης 23 (3), Νίτσικας, Ντεντόπουλος, Φώτος, Κυπριανός 10 (2), Κυριαζίδης 6 (1), Χατζηγεωργιάδης 3 (1), Σαπουντζής

Τι μας άρεσε: Η συγκέντρωση που έδειξαν στο παιχνίδι τους οι νικητές καθώς και η καλή αμυντική λειτουργία τους.