11/12/2022
Kavlanta Hawks 13 12 13 21 - 59 -
Kill Beer 26 8 15 17 - 66 -

Αιφνιδίασε και κέρδισε η Kill Beer!

Ακόμη μια νίκη πήρε χθες το βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου η Kill Beer, καθώς με όπλο το τρομερό πρώτο δεκάλεπτο, κέρδισε εύκολα τους Kavlanta Hawks με 59-66 και μετά την ολοκλήρωση της 11ης αγωνιστικής βρίσκεται στην δεύτερη θέση του δευτέρου ομίλου της Development League!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε η Kill Beer στο παιχνίδι, καθώς με 12 πόντους του Μπογέα, δύο τρίποντα του Τσοκαντά και άλλα δύο του Τσελίκη, προηγήθηκε με 11-26. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 13-26, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Σοφούλης, ενώ νωρίτερα δύο τρίποντα έβαλε ο ίδιος και ένα ο Κολυβάς.

Στην δεύτερη περίοδο οι Kavlanta Hawks κατάφεραν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων και με τους Σοφούλη, Κολυβά και Πέτσα να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, μείωσαν στους 9, 25-34. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Κουτσιούκης, Τσελίκης και Τσοκαντάς.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 νέους πόντους του Τσελίκη, 3 του Μπογέα και 4 του Ναλμπαντούδη, η Kill Beer βρέθηκε μέχρι και στο +16, 25-41, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +11, 38-49. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο, παρά τους 11 νέους πόντους που σημείωσε ο Σοφούλης. Σκορ τρίτης περιόδου 38-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μπυρόβιοι" δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με εύστοχες προσπάθειες  των Παντελόπουλου, Καραδημητρίου, Μπογέα και Τσελίκη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 59-66. Για τα "Γεράκια" στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Σοφούλης με τους 17 πόντους που πέτυχε, μειώνοντας από τους 17 στους 7 πόντους!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 9/30 δίποντα και 11/35 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον  αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/10 βολές, 15/41 δίποντα και 10/25 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος των Kavlanta Hawks ο Σοφούλης με 40 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 3/7 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp της Kill Beer ο Τσοκαντάς με 13 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 2/4 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Παπαδημητρόπουλος, Λιώδης, Κολυβάς 7 (2), Τζώρτζης 4, Πέτσας 8, Σοφούλης 40 (9), Αλεβίζος

Kill Beer (Μπακάλης): Τσελίκης 20 (4), Ναλμπαντούδης 6, Καταδημητρίου 2, Μπακάλης 1, Παντελόπουλος 2, Κουτσιούκης 3 (1), Μπογέας 19 (3), Τσοκαντάς 13 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό ξεκίνημα της Kill Beer, που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι!