14/01/2024
Πασοκlahoma City Thunder 14 16 12 10 - 52 -
Chicago Hulks 9 6 13 14 - 42 -

Πήρε το αίμα της πίσω η ΠΑΣΟΚlahoma!

Την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου πήρε χθες η ΠΑΣΟΚlahoma  από τους Chicago Hulks, καθώς για την 16η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της D2-League επικράτησε εύκολα με 52-42 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Η ΠΑΣΟΚlahoma ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με 8 πόντους του Μελισσά και 6 του Γνάτη, προηγήθηκε με 14-9. Ο Φουντάς από την περιφέρεια και οι Τσαρτσής, Παρσόπουλος και Κούτρης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, ωστόσο με άλλους 6 πόντους του Γνάτη, 5 του Μελισσά και 5 του Λιακίδη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 30-15. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Chicago Hulks στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Καραμπίνο να βάζει 4 πόντους του και τον Μαντζούνη 2.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Μπακογιάννη και 4 του Γνάτη, το συγκρότημα του Διαμαντόπουλου βρέθηκε δύο φορές στο +18, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +14, 42-28. Την παρέα του Τιγγινάγκα κράτησε ζωντανή σε εκείνο το σημείο ο Παπαγιάννης με τους 11 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 42-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι οι πράσινοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μελισσά, Γνάτη, Κεφαλόπουλου, Λιακίδη  και Μπακογιάννη. Για τους "Ταύρους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Τιγγινάγκας, Παπαγιάννης και Φουντάς, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά από τους 22 πόντους!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 16/49 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/11 βολές, 16/46 δίποντα και 1/21 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Betsson MVP της ΠΑΣΟΚlahoma ο Γνάτης με 18 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 8/15 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Φουντάς με 6 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/2 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Διαμαντόπουλος): Γνάτης 18, Κεφαλόπουλος 2, Αράπας, Δημακόπουλος, Μπακογιάννης 10 (2), Ιατρού, Λιακίδης 7 (1), Συρίγος, Μελισσάς 15 (1)

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Λύτρας, Τσαρτσής 2, Τιγγινάγκας 7, Φουντάς 6 (1), Παπαγιάννης 15, Παρσόπουλος 2, Βράνας, Καραμπίνος 4, Κούτρης 4, Μαντζούνης 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η ΠΑΣΟΚlahoma!