01/03/2023
Gran Μανάρια 17 8 14 25 - 64 -
Peristeri Trelleborg 6 9 14 8 - 37 -

Συνεχίζουν με στόχο την τετράδα τα Gran Manaria!

Στις νίκες επέστρεψαν τα Gran Manaria που το βράδυ της Τετάρτης 1 Μαρτίου ξεπέρασαν το εμπόδιο της Peristeri Trelleborg με 64-37. Τα Manaria παραμένουν ζωντανά στην μάχη για την είσοδο στα Playoff καθώς βρίσκονται στην 5η θέση με ρεκόρ 10-6, ενώ την επόμενη αγωνιστική έχουν ένα πολύ καθοριστικό παιχνίδι με τους 3ους San City Spurs. Η Peristeri Trelleborg από την άλλη δεν μπορεί να βρει τα πατήματά της και τις τελευταίες 7 αγωνιστικές παραμένει χωρίς νίκη, υποχωρώντας πλέον στο 8-9.

Από νωρίς οι γηπεδούχοι έδειξαν τις προθέσεις τους και με ένα σερί προηγήθηκαν 12-0. Η Peristeri Trelleborg… άργησε να μπει στο ματς, μιας και χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν 6 λεπτά ώστε ο Παύλου να βρει το πρώτο καλάθι για την ομάδα του (12-2). Τα Gran Manaria είχαν πάρει από νωρίς ένα καλό προβάδισμα και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +11 (17-6).

Ο Παπαχριστοδούλου μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 21-9. Ο ρυθμός αλλά και το θέαμα δεν ήταν καλά, με τις δύο ομάδες να μένουν στα χαμηλά όσον αφορά την παραγωγικότητα. Παύλου και Δημήτρης Δαλέζος έφεραν την απόσταση των δύο ομάδων σε μονοψήφιο αριθμό (23-15), αλλά ο Σκληρός «μίλησε» τελευταίος και έτσι το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 25-15.

Τσίγκος και Σκληρός ήταν εκείνοι που στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου έδιναν λύσεις επιθετικά στα Manaria, ενώ ο Παπαχριστοδούλου με δική του προσπάθεια έκανε το 34-17. Η Peristeri Trelleborg κατάφερε να βγάλει αντίδραση, με τους Παύλου, Βαγενά και Δημήτρη Δαλέζο να κάνουν «ζημιά» στην αντίπαλη άμυνα και να φέρνουν το παιχνίδι ξανά στους 10 (39-29) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα Gran Manaria διαχειρίστηκαν πολύ καλά το υπέρ τους προβάδισμα και στο τέταρτο δεκάλεπτο φρόντισαν να «γκρεμίσουν» τις όποιες ελπίδες των αντιπάλων τους για νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει «φωτιά» πίσω από την γραμμή του τριπόντου και με 4 σερί τρίποντα το σκορ δεν άργησε να φτάσει στο 55-33. Με την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα τα Gran Manaria ήξεραν πως δεν μπορούσαν να χάσουν το ροζ φύλλο αγώνα στα τελευταία διαδικαστικά λεπτά. Έτσι πανηγύρισαν την 10η νίκη τους με το τελικό 64-37.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Παπαχριστοδούλου ο οποίος πέτυχε 16 πόντους, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και κατέβασε 8 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευάγγελος Παύλου με 12 πόντους, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 13 ριμπάουντ.

Τα Gran Manaria είχαν 16/37 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 2/5 βολές, 45 ριμπάουντ και 18 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 7 κλεψίματα και 9 λάθη. Η Peristeri Trelleborg είχε 13/52 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 5/12 βολές, 45 ριμπάουντ, όπως και 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Gran Manaria (Μπρέμπος): Αλεξανδρίδης 9(5ρ.), Καμπόλης 7(7ρ.), Λιάκος 3(6ρ.), Παπαευσταθίου 6(9ρ.), Παπαχριστοδούλου 16(8ρ.), Σκιαδόπουλος 3(5ρ.), Σκληρός 12(3ρ.), Τσίγκος 8(2ρ.)

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 7(8ρ.), Σ. Δαλέζος 4(5ρ.), Δ. Δαλέζος 6(8ρ.), Παύλου 12(13ρ.), Τάτσης, Τσίντζας 8(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλαν τα Gran Manaria κάθε φορά που οι αντίπαλοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν.