09/02/2024
Airμπωλ 14 22 17 11 10 74 -
Optimus Priamus 11 16 11 26 4 68 -

Στους Airμπώλ κατέληξε η ματσάρα!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development League, οι Airμπώλ μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των αξιόμαχων Optimus Priamus με σκορ 74-68!

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας όσον αφορά την συνολική επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων καθώς τελείωσε με το επιμέρους σκορ 14-11. Ο Μουσταφέρης κυριάρχησε κάτω από τα δυο καλάθια με 6 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο επίσης πολύ καλός Ντζούρας! Από την άλλη πλευρά, οι Optimus δεν είχαν  τον κόουτς Αντωνουσάκη στον πάγκο τους, γεγονός που φάνηκε να τους επηρεάζει ξεκάθαρα στην συνολική τους εικόνα! Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Μανιάς με 4 πόντους στο ενεργητικό του!

Το δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσαν την καλύτερη φετινή μπασκετική παράσταση των παικτών του κόουτς Μπιλάλη! Οι Airμπώλ πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, πετυχαίνοντας 49 πόντους και με τους Κόππολα, Ντζούρα και Δαλίτσικα να ηγούνται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή έχοντας προβάδισμα δεκαεφτά πόντων με σκορ 53-38!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι των γηπεδούχων, γεγονός που έφερε την διαφορά  στην ανώτερη τιμή της(55-38). Ωστόσο, οι εφτάψυχοι Optimus δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς με τον Καλτσάκα να πραγματοποιεί μυθική εμφάνιση και τον Χατούνογλου μα ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση με σκορ 64-64!

Στην παράταση οι γηπεδούχοι πέτυχαν οκτώ αναπάντητους ποντους (72-64), με αποτέλεσμα το τέλος του παιχνιδιού να τους βρει να πανηγυρίζουν με σπουδαία νίκη με σκορ 74-68!

Betsson MVP ο Φραγκίσκος Κόππολα 26 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ευάγγελος Καλτσάκας είχε 31 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 26/61 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 10/22 βολές, 45 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 16 κλεψίματα και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 29/58 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/6 βολές, 47 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 24 λάθη.

Airμπώλ(Μπιλάλης): Δαλίτσικας 12, Κόππολα 26, Κυριάκος 5, Μουσταφέρης 8, Μπιλάλης, Ντζούρας 17, Οικονομάκης, Παπαδάκης 3, Ψύκος 3.

Optimus Priamus(Χατούνογλου): Βασιλειάδης 8, Δελβενακιώτης, Ηλιόπουλος, Καλτσάκας 31, , Μανιάς 10, Ορφανουδάκης, Παπαδάκος, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 19, Φλώρος.

Τι μας άρεσε : Η ματσάρα που μας χάρισαν οι δύο ομάδες!