09/10/2024
Pressof BC 14 21 13 25 - 73 -
Gran Camaria 13 13 23 18 - 67 -

Αήττητη η Pressof, τέλος το κύπελλο για τα Camaria!

Δύο από τις πιο fun to watch και γεμάτες ενέργεια και ταλέντο ομάδες που πατούν παρκέ στη διοργάνωση, η Pressof και τα Gran Camaria τέθηκαν αντιμέτωπες στον Κολωνό το βράδυ της Τετάρτης, με τους πρώτους να κερδίζουν με 73-67, να παίρνουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ως αήττητοι με τα Camaria παράλληλα να αποχαιρετούν νωρίς!

Όπως αναμενόταν με υψηλό ρυθμό, με δυνατές φάσεις και μπόλικη ποιότητα ο αγώνα, με τους Κουλούρη και Γιώργο Ζαλακώστα να είναι οι δύο πηγές... έμπνευσης και σκορ για τους "κίτρινους". Ο Βασιλείου και ο Νίνος με τον Νομικό απάντησαν και κράτησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα για την παρέα του Μπαλάσκα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 14-13. Πανέμορφο μπάσκετ και από τις 2 ομάδες στη συνέχεια, με τους Νίνο από μέση απόσταση και Βασίλη Ζαλακώστα από μακρινή να είναι απολαυστικοί για Pressof και Camaria αντίστοιχα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-26 για τους γηπεδούχους.

Τα Camaria ήξεραν πως και έπρεπε αλλά και μπορούσαν να παίξουν καλύτερο μπάσκετ, με τον coach Αθανασίου να βλέπει τον Γιώργο Ζαλακώστα να τρέχει, τους... Χρόνηδες να εκτελούν και τον Κουλούρη να μάχεται κάτω από καλάθια, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 48-49, με την Pressof να έχει τον Βασιλείου πρώτο βιολί! Οι... Ζαλακωσταίοι, Βασίλης και Γιώργος ήταν φοβεροί αλλά δεν ήταν αρκετοί για τη νίκη, με τον Μπασδάνη να δίνει και αυτός σκορ. Η Pressof ξέρει πλέον πως το DNA νικητή που έχει χτίσει εμφανίζεται όλο και πιο συχνά, με τους "μπορντό" να παίρνουν τη νίκη με σκορ 73-67.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Νίνος με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βασίλης Ζαλακώστας με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 κοψίματα, ένα λάθος.

Pressof (Μπαλάσκας): Βασιλείου 13, Γκυρτής 15, Κοντάκος, Κρασσάς 2. Μπαλάσκας 3, Νίνος 20, Νομικός 14, Παραράς 3, Τρατολάτης 3, Τσορτός.

Gran Camaria (Αθανασίου): Ζαλακώστας Ν, Ζαλακώστας Β. 18, Ζαλακώστας Γ. 16, Κουλούρης 10, Μαρίνος, Μπασδάνης 6, Σκοπελίτης 2, Χρόνης Γ. 5 Χρόνης Κ. 10.

Τί μας άρεσε: Ο ρυθμός του αγώνα!