13/10/2022
Capital Con-Trolls 20 17 11 12 - 59 -
Hood BC 18 26 20 25 - 90 -

Αήττητη στους "64" η Hood!

Μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, όπου οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπασκετάκι, η Hood επικράτησε των Capital Con-Trolls με 59-90 στο κλειστό του Περιστερίου και προκρίθηκε αήττητη στους "64" του Basketaki Cup από τον εντέκατο όμιλο!

Εντυπωσιακό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με αρκετές ανατροπές και μεγάλα σερί, με τους Capital Con-Trolls να προηγούνται με 20-18, χάρη σε 6 πόντους του Ασλανίδη, 6 του Καλπούζου και τρίποντα των Λυκογιάννη - Φουρτάκα. Ο Ζέγγος με 7 πόντους και ο Σαρρής με δύο τρίποντα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε Σιφναίος.

Στην δεύτερη περίοδο η Hood ήταν ανώτερη των αντιπάλων και με 10 πόντους του Πρωτόγερου, 8 του Στεφόπουλου και 5 του Πετράκου, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 36-45! Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Νίκας και Λυκογιάννης με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Πατσάκα, καθώς με τρία τρίποντα του Σαρρή και 5 πόντους του Ζέγγου, έφτασε στο +18, 47-65! Δεν μπόρεσε η παρέα του Θεοδώρου να ακολουθήσει τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 4 πόντους του Καλπούζου και το νέο τρίποντο του Λυκογιάννη. Σκορ τρίτης περιόδου 47-65!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Χουντιανοί" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Ζέγγο, Σιφναίο, Σαρρή, Στεφόπουλο, Πρωτόγερο και Πετράκο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 59-90! Για τους κόκκινους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Καλπούζος, Νίκας, Πασπάτης και Ασλανίδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/16 βολές, 15/50 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/19 βολές, 21/40 δίποντα και 12/27 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 32 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Capital Con-Trolls ο Καλπούζος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 8/11 βολές, 3/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Betsson mvp της Hood ο Ζέγγος με 19 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 4/8 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Capital Con-Trolls (Θεοδώρου): Κατσάτσος, Ασλανίδης 10 (1), Θεοδώρου, Καλπούζος 14, Λυκογιάννης 12 (4), Νίκας 14, Πασπάτης 4, Φουρτάκας 5 (1)

Hood (Πατσάκας): Ζέγγος 19 (2), Μπέσιος 4, Πετράκος 12 (2), Πρωτόγερος 15, Σαρρής 17 (5), Σιφναίος 15 (3), Στεφόπουλος 8

Τι μας άρεσε: Κάποιες ωραίες συνεργασίες της Hood στο δεύτερο μέρος!