Friends 15 12 12 9 - 48 -
Remal Madri 11 11 4 14 - 39 -

Και το αήττητο καλά κρατεί για τους Friends!

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ δυο ομάδων που γνωρίζουν καλά η μία την άλλη, οι Friends ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι και κράτησαν το αήττητο κόντρα στη Remal Madri.

Οι "Ισπανοί μπήκαν καλύτερα στο ματς, βασίστηκαν στον Αγαδάκο και τον Κουζίνογλου και προηγήθηκαν με συν έξι στο δίλεπτο, 2-8! Η αντίδραση δεν άργησε να έρθει από τους Friends, οι οποίοι μείωσαν με τον Καραμαρούδη σαν πρώτο βιολί και πέρασαν εκείνοι σε θέση οδηγού, συνθήκη η οποία συνέχισε να ισχύει μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, 15-10.

Πιο μουδιασμένα μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες, με τους Friends να επωφελούνται από αυτό και να αυξάνουν τη διαφορά δια χειρός Καραμαρούδη και Μπίτζιου. Η Remal ανέβασε ταχύτητα, βασίστηκε στον Πολύδωρο και τον Σ. Ρηγόπουλο αλλά το τρίποντο του Σχοινοπλοκάκη συνέβαλε στο σκορ του ημιχρόνου, 27-21.

Ο Αγαδάκος άνοιξε το σκορ της τρίτης περιόδου, για να έρθει και να του απαντήσει ο Καραμαρούδης από πλευράς γηπεδούχων. Τα midrange σουτ του Μπίτζιου και το καλάθι του Πολυχρονόπουλο έφτιαξαν μαξιλαράκι ασφαλείας δέκα πόντων για τους Friends, 35-25, παρά το δίποντο του Σ. Ρηγόπουλου. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 39-25.

Όλα φαίνονταν να είχαν κριθεί στην τελευταία περίοδο, με τους Μπίτζιο, και Κουζίνογλου, Π. Ρηγόπουλο να συνδέονται για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα. Οι Friends διαχειρίστηκαν καλά την κάβα που είχαν χτίσει στα προηγούμενα δεκάλεπτα, έπαιξαν σωστά με τον χρόνο και εν τέλει έφτασαν στο 3-0, με κρισιμότερο σουτ αυτο του Σχοινοπλοκάκη!

Novibet MVP για τους Friends αναδείχτηκε ο Άγγελος Καραμαρούδης με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 1 τάπα, ενώ από τη Remal ξεχώρισε ο Σταμάτης Ρηγόπουλος με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Friends (Λιάπης): Ζαχαριάς, Καραμαρούδης 17, Λιάπης 8, Μπίτζιος 8, Πολυχρονόπουλος 4, Σχοινοπλοκάκης 11.

Remal Madri (Κουσιορής): Αγαδάκος 7, Βασιλόπουλος 2, Κουζίνογλου 5, Κουσιορής 3, Νικάκης, Πολύδωρος 4, Ρηγόπουλος Π. 3, Ρηγόπουλος Σ. 15.

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Friends στο τρίτο δεκάλεπτο!