11/06/2023
Komodo Dragons 11 10 21 16 - 58 -
Ναυάγια 15 13 8 14 - 50 -

Αήττητοι στα playoff οι DPG Warriors!

Αήττητοι ολοκλήρωσαν την φάση των ομίλων οι DPG Warriors, καθώς για την έβδομη και τελευταία αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Summer Development League κέρδισαν τα Ναυάγια με 58-50 στο Basketaki Arena, παίρνοντας μαζί τους τους Fast Break στα playoff!

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τα Ναυάγια να προηγούνται με 11-15, χάρη σε 6 πόντους του Τρέσσου, 6 του Καραμπεσίνη και τρίποντο του Βεντούρη. Ο Δεληγιάννης με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Βαζαίος και Ρέππας.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 12-21, και τελικά με νέους 6 πόντους του Καραμπεσίνη, 4 του Γιώργη και τρίποντο του Καραβασίλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 21-28. Τους DPG Warriors κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Ρέππας και Δεληγιάννης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με 9 πόντους του Κλεφτόγιαννη, 4 του Βαζαίου, 3 του Δεληγιάννη και τρίποντο του Ρέππα, προσπέρασαν με 42-36, τρέχοντας επιμέρους σκορ 21-8. Πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία αντιμετώπιζαν σε εκείνο το σημείο οι ασπρόμαυροι, με τον Καραμπεσίνη να ξεχωρίζει επιθετικά με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 42-36!

Με 4 πόντους του Γιώργη και καλάθια των Καραβασίλη - Θωμά, τα Ναυάγια πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 42-44 στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Στο υπόλοιπο, όμως, του αγώνα οι DPG Warriors ήταν ανώτεροι και με μεγάλα σουτ των Βαζαίου, Δεληγιάννη και Κλεφτόγιαννη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 58-50!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/16 βολές, 18/43 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/5 βολές, 21/45 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των DPG Warriors ο Βαζαίος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 7/8 βολές, 2/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Ναυάγια ο Καραμπεσίνης με 18 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 9/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

DPG Warriors (Βεργόπουλος): Βαζαίος 14 (1), Βεργόπουλος 2, Δεληγιάννης 20 (1), Κλεφτόγιαννης 12 (1), Ρέππας 10 (1)

Ναυάγια (Καραβασίλης): Βεντούρης 3 (1) , Γιώργης 8, Θωμάς 2, Καραβασίλης 8 (1), Καραμπεσίνης 18, Καριατλής 4, Τζιβιτζής, Τρέσσος 7

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!