27/10/2023
Collectors 17 11 13 11 14 66 -
Elitήριοι by pinguin.gr 9 14 10 19 9 61 -

Παρέμειναν αήττητοι μέσω παράτασης και αγωνίας οι Collectors!

Σε ένα σπουδαίο ντέρμπι που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο οι Collectors απέδρασαν από το ASH με το ροζ φύλλο επί των Elitήριων, κάνοντας το 4-0 και παραμένοντας στην κορυφή του τρίτου ομίλου της Evolution. Στο 2-2 υποχώρησαν οι Elitήριοι που λίγο έλειψε να κλέψουν το ματς. Σημαντικά στοιχεία της αναμέτρησης ήταν το άφθονο πάθος, οι αρκετές τεχνικές ποινές εκατέρωθεν και η αστοχία σε βολές και τρίποντα.

Σαφώς καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Collectors, μπαίνοντας στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια και χτίζοντας διαφορά, χάρη στους Κ. Αναστόπουλο (7π.), Κυριάκου (4π.) Χαραλαμπόπουλο (3π.) και Αγγελομάτη (3π.). Οι Elitήριοι, παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα, έβγαλαν μια μίνι αντίδραση στο φινάλε της περιόδου και με καλάθια των Μαργωμένου (3π.), Μπαιράμι (2π.), Ζελμάνοβιτς (2π.) και Ράνη (2π.) μείωσαν ελαφρώς τη διαφορά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, με τους κιτρινόμαυρους πλέον Elitήριους να βελτιώνονται αμυντικά και να βασίζονται στο επιθετικό κρεσέντο του Ζελμάνοβιτς. Στην αντίπερα όχθη, οι Collectors είχαν κάποια κενά διαστήματα, όμως κατάφεραν να πάνε με προβάδισμα 5 πόντων στα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 28-23.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την ομάδα του Αγγελομάτη να οδηγεί και πάλι την κούρσα, έχοντας για κύριους δράστες στην επίθεση τους Κ. Αναστόπουλο (5π.), Π. Αναστόπουλο (3π.), Κυριάκου (3π.) και Γαζεπίδη (2π.). Οι Elitήριοι, από την άλλη, είχαν τρόπο απάντησης με Ζελμάνοβιτς (3π.), Ράνη (3π.) και Μπαιράμι (2π.), κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο -8. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Collectors βρήκαν κάποια μεγάλα σουτ από τους Χαραλαμπόπουλο (6π.) και Κυριάκου (5π.), όμως η αντεπίθεση των Elitήριων ήταν εκπληκτική. Η ομάδα του Κωσταντινάκου (3π.) έτρεξε με επιμέρους σκορ 11-19, βασίστηκε και πάλι στον Ζελμάνοβιτς (7π.), ενώ ο Ράνης ήταν αυτός που έστειλε το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο, έπειτα από ωραία σχεδιασμένη επίθεση στο πινακάκι του αρχηγού. Σκορ 4ου δεκαλέπτου, 52-52.

Στην παράταση οι Collectors αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι. Βγάζοντας περισσότερη ενέργεια και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων, η ομάδα του Αγγελομάτη (4π.) πανηγύρισε δίκαια τη νίκη, έχοντας για πρωταγωνιστές στο φινάλε τους Κ. Αναστόπουλο (6π.) και Κυριάκου (3π.). Οι Elitήριοι, παρά την προσπάθεια των Ράνη (3π.), Μαργωμένου (3π.) και Ζελμάνοβιτς (3π.) δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα αυτή τη φορά και γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Collectors είχαν 25/66 δίποντα, 2/16 τρίποντα και 10/27 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 20 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 4 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Elitήριοι είχαν 16/45 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 17/33 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 26 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αναστόπουλος με 20 πόντους και double-double έχοντας 9/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Ράνης με 12 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 6 λάθη σε 42 λεπτά συμμετοχής.

Collectors (Αγγελομάτης) : Αγγελομάτης 10, Αναστόπουλος Π. 4, Αναστόπουλος Κ. 20, Γαζεπίδης 2, Κυριάκου 18, Λαγός, Μιχαηλίδης, Νικητόπουλος 2, Σαβέριος, Σκαμάγκος 2, Τσατσάνης, Χαραλαμπόπουλος 8 (2).

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος) : Γιάτσε 1, Ζελμάνοβιτς 23 (1), Κωνσταντινάκος 7 (1), Μαργωμένος 8 (2), Μπαιράμι 5, Μπέσιος, Ποστόλλι 5, Ράνης 12.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.