14/10/2024
House of Buckets 8 7 19 6 - 40 -
Palomahawks 11 12 11 13 - 47 -

Αήττητοι και ωραίοι οι Palomahawks!

Βράδυ Δευτέρας στο κλειστό του Σπάρτακου οι House of Buckets υποδέχθηκαν τους Palomahawks, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 40-47 και να παραμένουν αήττητοι στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, βρίσκοντας ωραία καλάθια μέσα από πρωτεύον και δευτερεύων αιφνιδιασμό. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις επιθετικά από τους Δήμου και Κεγκέρογλου ενώ οι Palomahawks απάντησαν με τους αδερφούς Μιχαλάκη, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 8-11.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να βρίσκουν έξτρα λύσεις επιθετικά από τον εξαιρετικό Γερογιάννη και φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια. Άμεση απάντηση και πάλι για τους φιλοξενούμενους με Κονιτσιώτη και Μιχαλάκη να βάζουν μπροστά την ομάδα του στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 15-23.

Στην επανάληψη οι Buckets έβγαλαν ενέργεια και έχοντας σε καλή μέρα τον Γερογιάννη, ο οποίος βρήκε ακόμα 5 πόντους, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στα μέσα της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ με τους 6 πόντους του Κονιτσιώτη, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στην απόλυτη ισορροπία, 34-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι μέχρι το τέλος. Ένα μικρό ξεπέταγμα για τους φιλοξενούμενους ήταν αρκετό, με τους Αλουπογιάννη και Μιχαλάκη να βρίσκουν κρίσιμους πόντους και να χαρίζουν την νίκη στην ομάδα τους με 40-47. Οι Palomahawks πέτυχαν την τέταρτη σερί τους νίκη και παρέμειναν αήττητο στο πρωτάθλημα!

NovibetMVP αναδείχθηκε ο Κονιτσιώτης με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κεγκέρογλου με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

House of Buckets (Φούσκας): Βολάνης 5, Γερογιάννης 11, Δήμου 6, Καζάρης, Κεγκέρογλου 14, Μπαζινης 4, Παναγιωτόπουλος, Φούσκας, Φραγκάκης

Palomahawks (Αλουπογιάννης): Αλουπογιάννης 7, Ανθόπουλος, Δαλιάνης 2, Κονιτσιώτης 2, Κονιτσιώτης 11, Μιχαλάκης 10, Μιχαλάκης 11, Ραμφαίας, Χατζικυριακίδης, Χρυσοστομίδης, Καριοφύλης

Τι μας άρεσε: Η ένταση του παιχνιδιού!