01/10/2024
Golden Steak Warriors 16 7 20 19 - 62 -
Brothers United 13 11 13 14 - 51 -

Αήττητοι στους 64 οι Golden "Steak" Warriors!

Τρία στα τρία για τους Golden "Steak" Warriors στον έκτο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς κέρδισαν και τους Brothers United με 62-51 και τερμάτισαν στην πρώτη θέση, ενώ οι πράσινοι πήραν το δεύτερο εισιτήριο για την επόμενη φάση!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Golden "Steak" Warriors, καθώς με 9 συνεχόμενους πόντους του Αντωνόπουλου και τρίποντο του Γιοβά, προηγούνταν με 16-7 στο πρώτο πεντάλεπτο της συνάντησης. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 7 πόντους του Κουτουζή και 4 του Πίτου, μείωσαν στους 3, 16-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι Brothers United ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και με τον Κατραντζή να βάζει 9 μαζεμένους πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 23-24. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα, με τον Ζωγράφο να πετυχαίνει 5 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μπαλατσούρα πάτησε γκάζι και με τους Κατσούλη, Σουρβατζή και Σπηλιωτόπουλο να πετυχαίνουν από 5 πόντους έκαστος, πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 43-37! Ο Κατραντζής συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των πρασίνων με ακόμη 11 πόντους, πετυχαίνοντας μάλιστα 18 συνεχόμενους πόντους για τους φιλοξενούμενους! Σκορ τρίτης περιόδου 43-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Σουρβατζής εκτέλεσε τρεις φορές εύστοχα από την περιφέρεια και μαζί με τα τρίποντα των Μητρόπουλου - Σπηλιωτόπουλου, οδήγησαν τους Golden "Steak" Warriors στη νίκη με 62-51. Για τους Brothers United στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Κουτουζής με τους 10 πόντους που πέτυχε, ενώ 4 πρόσθεσε ο Μουζάκας.

Novibet MVP των Golden "Steak" Warriors ο Σπηλιωτόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 0/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Brothers United ο Κατραντζής με 24 πόντους, έχοντας 7/9 βολές, 4/10 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος με τη σειρά του.

Golden "Steak" Warriors (Μπαλατσούρας): Αντωνόπουλος 11 (1), Γιοβάς 4 (1), Ζωγράφος 9, Κατσούλης 7 (1), Μακρής, Μητρόπουλος 5 (1), Ντούσιας 4, Ξενάκης, Σαλονικίδης, Σουρβατζής 14 (4), Σπηλιωτόπουλος 8 (2)

Brothers United (Καράμπελας): Γιαννουσιάδης, Καλάβριας, Καράμπελας, Κατραντζής 24 (3), Κουτουζής 21 (2), Μουζάκας 4, Πίτος 2

Τι μας άρεσε: Το βάθος του πάγκου των Warriors!