Blastiakos 20 18 15 11 - 64 -
Miami Heets 12 22 8 11 - 53 -

Αήττητος στην επόμενη φάση ο Blastiakos!

Σε ένα βαθμολογικά διάφορο, άλλα αγωνιστικά ενδιαφέρον παιχνίδι ο Blastiakos επικράτησε με 64 53 των Miami Heets, έχοντας έτσι νικήσει και τα τρία παιχνίδια στα οποία έχει αγωνιστεί, λίγο πριν από την έναρξη της Evolution.

Ο Blastiakos πατούσε καλύτερα στην αρχή του παιχνιδιού και έτρεξε ένα 11-2 σερί στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τρίποντα του Τυροπώλη (1), του Λόλα (1) και του Σωτηρίου (2). Από την άλλη, η ομάδα του κόουτς Σάμιου έβγαλε αντίδραση, σκοράροντας κυρίως από τη γραμμή των βολών με τον Πιτούλη, τον Αναστασίου και το Δρίτσα (6π.), αλλά ο Blastiakos με τις δύο βολές του Θεοδωρομανωλάκη στο τέλος, έστειλε το σκορ στο 20-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Heets ζεστάθηκαν, και με τρεις πόντους του Αναστασίου και 5 του Πιτούλη επέστρεψαν για τα καλά, μειώνοντας τη διαφορά στους τέσσερις μετά τις δύο εύστοχες βολές του Δευτεραίου. Στο στρατόπεδο των μπλε, ο Τυροπώλης (8π.) συνέχισε το βιολί του, έχοντας στο πλευρό του τον Θεoδωρομανωλάκη, ο οποίος με ένα τρίποντο έστειλε τον Blastiako στο συν επτά, 1 :34 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι Heets παρέμειναν ωστόσο ψύχραιμοι και με ένα δίποντο του Αναστασίου, λίγο πριν την εκπνοή του δεκαλέπτου, το σκορ στο φωτεινό πίνακα του Κολωνού έκλεισε στο 38-34!

Ο Blastiakos έσφιξε τα λουριά στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και βρήκε λύσεις μπροστά, με ακόμα οκτώ πόντους του φορμαρισμένου Τυροπώλη και τρεις του Τροχαλιά. Οι Miami δυσκολεύτηκαν περισσότερο να βρουν στόχο σε σχέση με τα προηγούμενα δεκάλεπτα, αλλά εν τέλει με πέντε πόντους του Δευτεραίου, έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 53-42.

Ο Δρίτσας με πέντε πόντους ήταν ένα από τα τελευταία χαρτιά των Heets για να νικήσουν το παιχνίδι, αλλά ο Blastiakos με σκόρερ τους Φραγκιαδάκη (6π.) και Σωτηρίου (3π.), διατήρησε την διαφορά που είχε χτίσει και πήρε την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς στον θεσμό του κυπέλλου με 64-53, περνώντας έτσι ως πρώτος στην επόμενη φάση.

Betsson MVP για τον Blastiako αναδείχτηκε ο Μανώλης Φραγκιαδάκης, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 4 κλεψίματα σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Blastiakos (Γεροντάκης): Αβαγκιάν, Βλάχος 8, Γεροντάκης, Θεοδωρομανωλάκης 5, Λόλας 5, Σωτηρίου 11, Τροχαλιάς 3, Τυροπώλης 21 (5), Φραγκιαδάκης 11.

Miami Heets (Σάμιος): Αλογοσκούφης, Αναστασίου 9 (2κοψ.), Δευτεραίος 10, Δρίτσας 15 (8ριμπ.), Πιτούλης 10, Ταγματάρχης 7, Τζουβανάκης 2.

Τι μας άρεσε: Οι τάπες του Αναστασίου!