23/04/2024
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 18 23 13 25 - 79 -
LazerWolves 14 8 14 8 - 44 -

Συνεχίζει αήττητος ο Αρισταίος!

Ανεβάζοντας ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αρισταίος επικράτησε εύκολα 79-44 των Lazer Wolves και έκανε το 2/2 στο Summer League.

Ο Παναγιωτόπουλος μπήκε καυτός στο ματς και με 3/3 τρίποντα έβαλε μπροστά στο σκορ τους Lazer Wolves (6-9). O Αρισταίος απάντησε με σερί 6-0 και προηγήθηκε 12-10 μετά από καλάθι του Δούρου. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Δεμένεγα παίζοντας εξαιρετική άμυνα και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία, προηγήθηκε 27-18. Ένα σερί 14-0 του Αρισταίου, εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (41-22) με την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Αρισταίος συνέχιζε να προηγείται με μεγάλη διαφορά, με τους Lazer Wolves να δυσκολεύονται να μειώσουν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 54-36.

Ελεύθερο μπάσκετ στο τελευταίο δεκάλεπτο και από τις δύο ομάδες, με την διαφορά να αυξάνεται για τους γηπεδούχους. Ο Περδικάρης ήταν εξαιρετικός για τον Αρισταίο στο τέλος, ο οποίος πήρε την νίκη με σκορ 79-44, κάνοντας το 2/2 στην διοργάνωση.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Παναγής με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Gjini 3, Τούντας 2, Δημητράτος 11, Σέρβος, Τζίγκας 13, Δούρος 9, Παναγής 18, Περδικάρης 23.

Lazer Wolves (Αντωνακόπουλος): Τύρος, Μπαλατσούκας 11, Μεϊκόπουλος, Παναγιωτόπουλος 18, Βαρκατζάς 6, Μαυργιάννης 3, Αντωνακόπουλος, Μοσχάκης.

Τι μας άρεσε: Το ομαδικό μπάσκετ των παικτών του Αρισταίου.