69
Basketόσαυροι 10 19 11 12 - 52 -
86ers 20 13 21 15 - 69 -

Άξια και δίκαια οι 86ers!

Οι 86ers μπήκαν πολύ δυναμικά από το πρώτο λεπτό του αγώνα παίζοντας απλά και μεθοδικά ειδικά γύρω από την ρακετά πετυχαίνοντας όμορφα καλάθια τα οποία τους έδωσαν μια διαφορά 10 πόντων , την στιγμή που οι Basketόσαυροι μουδιασμένοι ακόμα από το ξεκίνημα μπόρεσαν να πετύχουν μόνο 10 πόντους έχοντας αρκετές άστοχες προσπάθειες.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν λίγο πιο παραγωγικό για τους Basketόσαυρους οι οποίοι με την βοήθεια του Πρεβενά και του Χοπτερίδη στην επίθεση μπόρεσαν να πετύχουν σημαντικούς πόντους και να ασκήσουν μια πίεση στους αντιπάλους. Οι 86ers όμως έμειναν ψύχραιμοι και παίζοντας το μπάσκετ που πολύ καλά ξέρουν μπόρεσαν να διερύνουν την διαφορά και να την φέρουν στα μέτρα τους.

Στους ίδιους ρυθμούς κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με τους 86ers να θέλουν να καθηαρίσουν απο νωρίς το παιχνίδι με τον Μουτσέλη να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και τον Σπυρόπουλο να πυροβολεί από όπου βρει πετυχαίνοντας το ένα καλάθι πίσω από το άλλο. Το μόνο που κατάφεραν οι Basketόσαυροι είναι να μην αφήσουν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν πολύ στο σκορ κρατώντας έτσι και μια ακόαμ ελπίδα για την νίκη.

Οι Basketόσαυροι οι οποίοι ξανα βρήκαν λίγο τον ρυθμό τους στην τελευταία περίοδο προσπάθησαν να κερδίσουν έδαφος κυρίως με τα εύστοχα καλάθια του Τσιγαρίσα όμως η ζημιά είχε ήδη γίνει και η νίκη πέρασε καθαρά στα χέρια των 86ers με τελικό σκορ 52-69.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γιώργου Μουτσέλη έκανε double double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Basketόσαυρους είναι ο Γιάννη Τσιγαρίδας ο οποίος πέτυχε και αυτός ένα double double με 18 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Basketόσαυροι: Χοπτερίδης 11 (1) , Τσεπνίδης , Πρεβενάς 21 (4) , Ποζίνης 2 , Τσιγαρίδας 18 (1) , Δημητριάδης

86ers: Στρογγύλης , Γερολυμάτος 8 , Σπυρόπουλος 19 (3) , Μουτσέλης 17 , Κουρουκλίδης , Καραγιάννης 11 (2) , Φραγγής 5

Τι μας άρεσε: Οι ομαδικές ενέργειες των 86ers.