02/05/2023
Golden Boys 18 20 25 10 - 73 -
Athens Touvlakers 21 10 13 19 - 63 -

Άξια πρόκριση στον μεγάλο τελικό οι Golden Boys!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό του Athens Sports, οι Golden Boys αν και δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν σε μια πανάξια πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Παρασκευής, επικρατώντας των Athens Touvlakers με σκορ 73-63!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Ανδρέα Xαχάμη με 24 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Στην αντίπερα όχθη, ο Γιάννης Μέξας είχε 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ του Athens Sports Hall αποφασισμένοι να διεκδικήσουν επίσης όροις ότι τους αναλογεί, καθώς με τον Σαλμάν να πληγώνει τους Golden έξω από τη γραμμή των 6.75 και τον εξαιρετικό Μέξα να τον ακολουθεί σε απόδοση, κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 18-21. Στην αντίπερα όχθη, οι Golden παρουσιάστηκαν αρκετά νευρικοί, δεν μπόρεσαν σε κανένα χρονικό σημείο της περιόδου να βρουν το γνωστό αγωνιστικό ρυθμό που τους χαρακτηρίζει σαν ομάδα, ενώ είχαν ως πρώτο σκόρερ τον φοβερό και τρομερό Ανδρέα Χαχάμη με 10 πόντους στο ενεργητικό του!

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους και στις δύο πλευρές του παρκέ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν των αντιπάλο στους δέκα πόντους και με τον Γιάννη Ποντικό(7π-1ριμπ-3ας) να ξυπνάει από το αγωνιστικό λήθαργο του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά και τον Ανδρέα Χαχάμη να πραγματοποιεί εκπληκτικά πράγματα για ακόμη μια φορά, κατάφεραν να οδηγηθούν στην ανάπαυλα έχοντας διαφορά εφτά πόντων με σκορ 38–31. Η ομάδα του Νίκου Μαρίνου υπέπεσε σε έξι παραπάνω λάθη σε αυτή την περίοδο, προϊόν της πίεσης των αντιπάλων σε όλα τα μήκη και πλάτη πλάτη του παρκέ. Οι Athens είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Καρμοίρη με 4 πόντους!

Οι Golden Boys επέστρεψαν στο γήπεδο με σκοπό να θυμίσουν σε όλους την ομάδα την οποία θαυμάσαμε καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς, καθώς πίεσαν εκ νέου τον αντίπαλο, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Ποντικό και Κατσούλη να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν την προτελευταία στροφή με σκορ 63-44!

Στην τέταρτη περίοδο οι Touvlakers εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα τους, αλλά και την χαλαρότητα των αντιπάλων κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά, με το τέλος του παιχνιδιού να βρίσκει τους Golden να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη με σκορ 73– 63 και συνάμα μια πανάξια πρόκριση στο μεγάλο τελικό της Παρασκευής, όπου θα βρεθούν αντιμέτωποι με τους Σκόρπιους.

Οι Golden Boys είχαν 20/54 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 6/15 βολές, 43 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 15 κλεψίματα, 14 ασίστ και 13 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/47 δίποντα, 4/20 τρίποντα , 19/34 βολές, 50 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κοψίματα και 18 λάθη.

Golden Boys(Χαχάμης): Δαπόλας 9, Κατσούλης 2, Κούγιας, Λαλιώτης 4, Μπάστας 3, Νικολιδάκης, Ποντικός 16, Σκλαβενίτης, Σταματάκης 5, Χαχάμης 24, Χέρτζ-Μπυνιχάκης 10.

Athens Touvlakers(Μαρίνος): Θεοδωρακόπουλος 1, Καρμοίρης 11, Κοσκέρας 12, Λιβαδάς 2, Λεμπούσης, Μέξας 19, Σαλμάν 18.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Ανδρέα Χαχάμη!