28/05/2023
Kasonic Beers 18 15 13 8 - 54 -
Ano Liosia BC 19 19 6 12 - 56 -

Ακάθεκτα τα Ano Liosia!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα της Development Summer League, τα Ano Liosia διατήρησαν το αήττητο, καθώς στο ντέρμπι της αγωνιστικής, επικράτησαν των Kasonic Beers με σκορ 54-56! Οι κιτρινόμαυροι απολαμβάνουν το ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι Beers υποχώρησαν στη 2η θέση παρέα με τους Escapers και Old Firm! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού επιβεβαίωσε όσους πίστευαν ότι θα παρακολουθούσαμε ένα σπουδαίο ντέρμπι, καθώς το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με προβάδισμα βραχείας κεφαλής και σκορ 18-19! Οι Φρέρης και Προσηλιακός με 2 εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 έκαστος, αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ των ομάδων τους στο διάστημα αυτό.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να κατάφεραν να περιορίσουν τον Βαρβαρίδη, στέλνοντας συνεχώς δεύτερο παίκτη πάνω του, αλλά αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δράσουν οι υπόλοιποι! Ο Τσοπανίδης στη δεύτερη περίοδο ήταν εξαιρετικός, τελειώνοντας το διάστημα αυτό με 7 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Ζυγούρης ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 5 πόντους και 2 ριμπάουντ στο ενεργητικό του! Το ημίχρονο έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 33-38!

Οι Kasonics επέστρεψαν στο παρκέ με στόχο να γίνουν εκείνοι τα αφεντικά της αναμέτρησης, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κατέβασαν τα Liosia στους έξι πόντους και με τον Ασημακόπουλο να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση οδηγού με σκορ 46-44!

Στο τέταρτη περίοδο πραγματοποιήθηκε μια σπουδαία μπασκετική μάχη, με τους φιλοξενούμενους να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι σε όλες τις κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού και να καταφέρνουν εν τέλει να κατακτήσουν τη πέμπτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια με σκορ 54-56!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Μάριος Δεληγιώργης με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Ασημακόπουλος είχε 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Τα Ano Liosia είχαν 17/33 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 10/15 βολές, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/42 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 9/13 βολές, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα και 7 λάθη .

Kasonic Beers(Ζυγούρης): Ασημακόπουλος 16, Γεωργακλής, Ζυγούρης 10, Καρακωνσταντής 3, Κόκκαλης 6, Προσηλιακός 9, Σπυρίδης 2, Χατζημιχαήλ 8.

Ano Liosia(Ζαντιώτης): Βαρβαρίδης 11, Δεληγιώργης 14, Ζαντιώτης, Κολέγκας 2, Πετρόπουλος 9, Ρουχωτάς 4, Τσοπανίδης 10, Τσατόβ, Φρέρης 6.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς της αναμέτρησης!