19/10/2021
Pitbulls BC 11 11 10 21 - 53 -
Λεγάμενοι BC 12 17 23 17 - 69 -

Ακάθεκτοι οι Λεγάμενοι!

Το απόγευμα της Κυριακής 17 Οκτωβρίου, στο Basketaki Arena, οι Λεγάμενοι αν και μαζεύτηκαν μόλις πέντε άτομα συνέχισαν με νίκη, καθώς με ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα και πολλά τρίποντα επικράτησαν με 53-69 των Pitbulls!

Ισοδύναμες φαίνονταν οι ομάδες στην πρώτη περίοδο με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ κυρίως με Φεντιούκοφ(4) και Γιαννόπουλο και τους Λεγάμενους να έχουν μικρό προβάδισμα με 4 πόντους του Δημητρακόπουλου και τρίποντα από Στάντζο και Γκανιάτσα(11-12).

Οι Pitbulls πατούσαν καλύτερα και είχαν προβάδισμα στα πρώτα 5 λεπτά της δεύτερης περιόδου με τον Κατσικόγιαννη να έχει βάλει 4 πόντους. Άλλαξαν ρόλους οι ομάδες στην συνέχεια .Οι Λεγάμενοι βρήκαν ρυθμό και λύσεις κυρίως με Βρεττάκο(2τρίποντα), Γκανιάτσα(7), κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ τους 22-29.

Με σερί 6 –0 ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι το τρίτο δεκάλεπτο με τον Φεντιούκοφ να πετυχαίνει 4 πόντους, αλλά η άμεση απάντηση με τον Χαϊκάλη να μοιράζει , τρίποντα από Βρεττάκο (2), Γκανιάτσα(3) και 6 πόντους του Δημητρακόπουλου έκαναν το σκορ 32-52! Από ένα καλάθι για τους γηπεδούχους Φεντιούκοφ και Λάιος.

Με τρίποντο του Βρεττάκου ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, αλλά οι Pitbulls με Φεντιούκοφ και Γιαννόπουλο να βάζουν από 4 πόντους μείωσαν σε 39-55. Με πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα, Γκανιάτσας με 5 πόντους και Δημητρακόπουλος με 7 συνεχόμενους κλείδωσαν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη και το μόνο που κατάφεραν οι Pitbulls Ήήαν να μειώσουν στο τελικό 53-69 με Γιαννόπουλο και Λάιο να πετυχαίνουν από 4.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χρήστος Γκανιάτσας με 26 πόντους,  8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαλεντίν Φεντιούκοφ με 20 πόντους, 21 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Pitbulls είχαν 20/58 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 7/12 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Λεγάμενοι είχαν 15/38 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 0/5 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Pitbulls (Σιγάλας): Λάιος 6, Πανταζόπουλος 1 (7ρ.), Φεντιούκοφ 20( 21ρ.), Κόττης 2, Κατσικόγιαννης 6 (6ρ.),1Venga 2, Σιγάλας 2, Γιαννόπουλος 14.

Λεγάμενοι(Βρεττάκος): Στάντζος 5(8ρ.), Δημητρακόπουλος 19(9ρ.), Βρεττάκος 17 (7ρ.), Γκανιάτσας 26(8ρ.), Χαϊκάλης 2(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι δημιουργίες του Χαϊκάλη!