14/05/2024
New World Fix 18 13 20 17 - 68 -
Phoenix Bums 16 12 19 13 - 60 -

Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Fix!

Στην κορυφή του τρίτου ομίλου της Summer Master League παραμένουν οι New World Fix, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική κέρδισαν τους μαχητικούς Phoenix Bums με 68-60 και έκαναν το 4/4, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στη πρώτη του ήττα.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι New World Fix στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Δούλη, 4 του Diallo και 4 του Τσιρίδη, βρέθηκαν μέχρι και στο +6 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 18-16. Ο Παλαμιδάς με δύο τρίποντα και ο Μιχάλης Αρμάος με 4 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Κουσούλη συνέχιζε να οδηγεί το ματς και με 4 πόντους του Ρωμοσιού και τριποντάκι του Γαλανού Junior, βρέθηκε στο +8, 27-19, 3:00 για την ανάπαυλα. Πρόλαβαν να αντιδράσουν οι Phoenix Bums στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 4 πόντους του Παπαντωνίου και τρίποντο του Μιχάλη Αρμάου, μείωσαν στους 3, 31-28!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και τελικά οι New World Fix με δύο τρίποντα του Τσιρίδη και τρίποντα των Ρίζου - Ρωμοσιού, διατήρησαν το προβάδισμα, 51-47. Από κοντά ακολουθούσε η παρέα του Κοβάτσου και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παλαμιδά να σκοράρει 7 πόντους, 5 είχε ο Δεδούσης, 4 ο Παπαμιχαήλ και ένα τριποντάκι ο Παπαντωνίου. Σκορ τρίτης περιόδου 51-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπάζιος πήρε μπρος και με 7 δικούς του πόντους και 4 του Δεδούση, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 57-57, 5:00 για το φινάλε. Ωστόσο, οι New World Fix ήταν καλύτεροι στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και με τους Τσιρίδη, Ρίζο και Diallo να έχουν από 4 πόντους έκαστος, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 68-60!

Betsson MVP των New World Fix ο Τσιρίδης με 14 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/5 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Παλαμιδάς με 13 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 0/1 δίποντο και 4/6 τρίποντα, ενώ μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

New World Fix (Κουσούλης): Τσιρίδης 14 (2), Δούλης 12,Ρωμοσιός 8 (1), Γαλανός Δ. 5 (1), Πλεξουσάκης 8, Ρίζος 9 (2), Diallo 12

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παλαμιδάς 13 (4), Δεδούσης 10 (2), Μπάζιος 9, Πέτρου, Φωτόπουλος 2, Παπαντωνίου 11 (1), Αρμάος Ν. 2, Παπαμιχαήλ 4, Αρμάος Μ. 9 (1)

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό των δύο ομάδων για 40 λεπτά!