25/11/2021
Promitheas Oldschool - - - - - 52 -
Oklaχώμα - - - - - 43 -

Ακάθεκτος με ροζ φύλλο και τόνους πευκόμελο ο Promitheas Oldschool

Ακόμα μία νίκη σημείωσε ο Promitheas Old School με θύμα του αυτή την φορά, την OklaΧώμα! Μπορεί η ομάδα του Μπερδέση να προσπάθησε και να κοίταξε στα μάτια τον φορμαρισμένο POS, αλλά οι γηπεδούχοι έχοντας τον Κλαουδάτο να τραβάει κουπί, πήραν ακόμα μια νίκη, αυτή την φορά με σκορ 52-43!

Ο Προμηθέας έδειξε τις προθέσεις του από το 1ο και όλας δεκάλεπτο. Με τον Λαζανά να πυροβολεί πίσω από τα 6,75 και τον Κλαουδάτο να κάνει πάρτι στο ζωγραφιστό, ο POS δημιούργησε μια διαφορά 13 πόντων. Ανήμπορη έδειχνε η ΟΧ να αντιδράσει. 3 τρίποντα πέτυχε ο Λαζανάς και 4 καλάθια ο Κλαουδάτος. 23-10 ήταν το επιμέρους σκορ, με τον Τριανταφύλλου να έχει τους μισούς πόντους της ΟklaΧώμα (5).

Στο +18 έφτασε η γηπεδούχος ομάδα στην 2η περίοδο. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε ο Λεονάρδος με 4 πόντους, ενώ τόσους έβαλε και ο Κλαουδάτος που έφτασε συνολικά τους 12. Από 1 τρίποντο είχαν Τσούδης και Γκορτσίλας. Χαμηλά κινήθηκε και σε αυτό το δεκάλεπτο η ΟΧ, που αρκέστηκε στο τρίποντο του Ψαλτάκη. 14-9 ήταν το σκορ αυτών των 10 λεπτών.

Κατά 5 πόντους μείωσε η ΟΧ την τεράστια διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο (7-12). Ο Μπερδέσης ως προπονητής ξύπνησε την ομάδα του με άμεσο αποτέλεσμα η ΟklaΧωμα να μπει δυνατά στο παρκέ. Όλοι οι παίχτες βοήθησαν άλλοι σε άμυνα και άλλοι σε επίθεση. Από 1 τρίποντο είχαν Λιούρδης και Ψαλτάκης. 2 έκανε τα τρίποντα του ο Γκορτσίλας για τον POS που λόγω διαφοράς (+13) άφησε το πόδι από το γκάζι.

Η ομάδα του Μπερδέση προσπάθησε στην 4η και τελευταία περίοδο του αγώνα. Μπορεί εν τέλει να έχασε με σκορ 52-43, αλλά μείωσε την διαφορά σε λογικά πλαίσια και έδειξε καλή εικόνα στο β’ ημίχρονο. 8-12 ήταν το επιμέρους σκορ με τον Ψαλτάκη να  έχει τους μισούς πόντους (6). 3 πόντους πέτυχε ο Μπέρτσιας για τον Promitheas Old School που κέρδισε ακόμα έναν αγώνα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Σάκης Κλαουδάτος με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ (1-8), 2 ασίστ και 2 λάθη σε 34:16 λεπτά συμμετοχής. Για την ΟΧ, ξεχώρισε ο Π. Ψαλτάκης με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ (1-1), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 36:15 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, ο POS είχε 12/33 δίποντα (36,4%), 6/18 τρίποντα (33,3%), 10/16 βολές (62,5%), 34 ριμπάουντ (7-24), 7 ασίστ, 7 κλεψίματα και 9 λάθη, Η OklaΧώμα είχε 10/34 δίποντα (29,4%), 5/22 τρίποντα (26,8%), 8/10 βολές (80%), 31 ριμπάουντ (9-22), 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 8 λάθη.

Promitheas Old School(Λεονάρδος): Κωνσταντινόπουλος 2, Τσούδης 4, Κλαουδάτος 16 (9 ριμπ), Λεονάρδος 8, Γκορτσίλας 8 (9 ριμπ), Λιόλιος 2, Λαζανάς 9, Μπέρτσιας 3.

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Γκάβρανιτς 2 (10 ριμπ), Μπερδέσης, Γεωργακόπουλος 8, Λιούρδης 7, Πετρίτσης 3, Ψαλτάκης 14, Μαργώνης 2, Τριανταφύλλου 7.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Ηλίας Γκορτσίλας που έκανε τα πάντα. Σκόραρε, μοίραζε την μπάλα, έπαιρνε ριμπάουντ και έκλεβε μπάλες!

Τι μας άρεσε: Η οργάνωση και ο τρόπος παιχνιδιού του POS!