10/01/2020
Patras Havalakers 27 15 16 15 - 73 -
Bar Χελώνα 12 12 11 20 - 55 -

Ακόμα αήττητοι οι Havalakers!!!

Το βράδυ της Παρασκευής, στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, οι πρωτοπόροι και αήττητοι Havalakers υποδέχθηκαν την φιλόδοξη Bar Χελώνα. Αν και η ομάδα του Σπανού το πάλεψε, η παρέα του «Λου» ήταν too much. Έτσι, οι Havalakers πήραν ακόμα μία νίκη με σκορ73-55.

Με το δεξί μπήκε η ομάδα του προέδρου Ροκανά στην 1η περίοδο. Με τον Νίκο Παπαδόπουλο να έχει 2 τρίποντα και συνολικά 9 πόντους, οι Havalakers δημιούργησαν πολύ γρήγορα μια διαφορά της τάξεως των 15 πόντων. Στην αντίπερα όχθη, σε καλό φεγγάρι ήταν ο Σκιαδάς (5) και ο Αλέξης Λαμπρόπουλος (2 τρίποντα) αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τις «χελώνες».

Η διαφορά αυξήθηκε κατά 3 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο. Το δίδυμο Λυκούδης-Κυρσανίδης έκανε θραύση στο ζωγραφιστό ενώ ο Παπαδόπουλος συνέχισε τα δικά του. Ο «φονικός» Αλέξης Λαμπρόπουλος έφτασε τα 4 τρίποντα ενώ 2 καλάθια είχε και ο Κωτσόπουλος για το 42-24!

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν η ευκαιρία της Bar. Η ομάδα του Σπανού έπαιξε άμυνα για σεμινάρια και εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα των Havalakers. Παρόλα αυτά, επιθετικά οι «χελώνες» ήταν πολύ μέτριες με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να μειώσουν. Για τους γηπεδούχους 5 συνεχόμενα καλάθια είχε ο Λυκούδης.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η και τελευταία περίοδος. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν κατά 5 πόντους την μεγάλη διαφορά. Ο Παπαδόπουλος έφτασε συνολικά τους 27 πόντους και οδήγησε παρέα με τον Λυκούδη τους Havalakers σε ακόμη μία νίκη .

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Λυκούδης με 24 πόντους, 19 ριμπάουντ (2-17), 2 ασίστ, 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 40 λεπτά. Σούταρε 9/16 δίποντα (56,2%), 1/2 τρίποντα (50%) και 3/7 βολές (42,9%). Για την BX ξεχώρισε ο Δημήτρης Κωτσόπουλος με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ (1-5) και 2 λάθη σε 28:22 λεπτά αγώνα. Σούταρε 6/10 δίποντα (60%) και 1.1 βολές (100%).

Σαν σύνολο, οι Havalakers είχαν 24/45 δίποντα (53,3%), 6/19 τρίποντα (31,6%), 7/13 βολές (53,8%), 43 ριμπάουντ (10-33), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 16 λάθη. Η Bar Χελώνα είχε 15/47 (31,9%), 7/23 τρίποντα (30,4%), 4/6 βολές (66,7%), 34 ριμπάουντ (11-23), 6 κλεψίματα, 11 ασίστ και 8 λάθη.

Havalakers (Λυκούδης): Τζέλης 2, Παπαδόπουλος 27, Κυρσανίδης 14 (12 ριμπ), Λυκούδης 24 (19 ριμπ), Κωνσταντόπουλος 3, Μαγγιώρος 3.

Bar Χελώνα (Σπανός): Σκιαδάς 11, Λαμπρόπουλος Α. 17, Παπαδόπουλος, Κωτσόπουλος 13, Τσίρος, Σπανός 3, Λαμπρόπουλος Π. 4 (9 ριμπ), Σταθόπουλος 7.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των περσινών φιναλίστ!