12/11/2023
Magoofyδες 9 14 21 24 - 68 -
Basketόσαυροι 30 13 22 9 - 74 -

Ακόμα ένα ντέρμπι ακόμα μια νίκη για τους Basketόσαυρους!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό, καθώς οι Basketόσαυροι προηγήθηκαν με 9-30. Ο Χριστοδουλίδης απέδειξε την εξαιρετική του ικανότητα στο σκοράρισμα, ενώ οι Μagoofyδες είχαν δυσκολίες στην άμυνα τους. Μουδιασμένοι ακόμα από το κακό ξεκίνημα περιορίστηκανμόλις στους 9 πόντους με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι διατήρησαν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 23-43. Ο Στράντζαλης έδειξε το ταλέντο του στην άμυνα και στο σκοράρισμα, ενώ οι Magoofyδες προσπάθησαν να αντιστρέψουν την κατάσταση κάτι που ακόμα δεν μπόρεσαν να το καταφέρουν , αλλά έδειξαν καλύτερο πρόσωπο.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε τους Basketόσαυρους να διατηρούν τον έλεγχο με σκορ 44-65. Ο Γαβανάς ξεχώρισε στην επίθεση, ενώ οι Magoofyδες προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ίσως το πιο συναρπαστικό όλου του αγώνα, καθώς οι Magoofyδες κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ και τελικά να κλείσουν την διαφορά αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει και έτσι οι Basketόσαυροι εν τέλη πήραν την νίκη με σκορ 68-74. Οι Παναγιωτόπουλος, Σελεμενάκης, Βασιλειάδης και Τσομπανάκης απέδειξαν την αξία τους και συνέβαλαν στην εντυπωσιακή εμφάνιση της ομάδα τους.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Μιχάλης Χριστοδουλίδης ο οποίος έκανε Double Double έχοντας 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Magoofyδες είναι ο Σπυροφώτης Παναγιωτόπουλος ο οποίος έκανε και αυτός Doulbe Double με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Magoofyδες: Παναγιωτόπουλος 22 , Σγούρος , Δεδόπουλος 3 (1) , Βασιλειάδης 10 , Σελεμενάκης 16 (1) , Κριθαρίδης 4 , Τυφλόπουλος 3 (1) , Τσομπανάκης 10 (2)

Basketόσαυροι: Γαρδάνης 9 (3) , Αμπατζής 7 (1) , Χοπτερίδης 2 , Στράντζαλης 13 (4) , Πρεβενάς 5 (1)  , Χριστοδουλιδης 19 (3) , Ρήγας 2 , Σαρταβας 4 , Κατσαβίδης 2 , Γαβανάς 11 (1)