11/07/2022
Fat Ballers 18 17 19 31 - 85 -
Pepperone 11 14 16 11 - 52 -

Ακόμα ένας τελικός για τους Fat Ballers!

Οι Fat Ballers μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση κατάφεραν να κερδίσουν με μεγάλη διαφορά τους Pepperone με σκορ 85-52 πηγαίνοντας για ακόμα μια φορά στον τελικό του Summer Master Thessaloniki.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε αρκετά δυναμικά και για τις δύο ομάδες καθώς δεν άφηναν ο ένας τον άλλον να ξεφύγει στο σκορ , όμως στα μέσα του δεκαλέπτου οι Fat Ballers με τον Καραγιαννίδη κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ και να δημιουργήσουν μια διαφορά 7 πόντων βάζοντας έτσι τις βάσεις για την νίκη.

Οι Pepperone όμως δεν θα το βάλουν κάτω και θα πιέσουν τους αντιπάλους κυρίως με τον ακριτικό ρυθμό τον οποίο είχαν και χάρης την εξαιρετική εμφάνιση του Μιλκούδη μπόρεσαν να μειώσουν για λίγο την διαφορά , αλλά για ακόμα μια φορά οι Fat Ballers κατάφεραν να κρατήσουν με νύχια και με δόντια την διαφορά κλείνοντας έτσι το ημίχρονο μπροστά.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους Pepperone να κάνουν την καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη εμφάνιση μέσα στο παιχνίδι καθώς με τον Μιλκούδη να πετυχαίνει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο αλλά και τον Γιώργο Ζωγράφο να σημειώνει και αυτός σημαντικά καλάθια και έτσι μείωσαν αρκετά την διαφορά αλλά οι Fat Ballers θα σταθούν πιο τυχεροί και με τον Τσιτσινάκη θα μπορέσουν να κρατήσουν την διαφορά.

Στην τελευταία περίοδο όμως οι Fat Ballers θα δείξουν την κυριαρχία τους και έτσι λόγο της υπερβολικής κούρασης των αντιπάλων θα μπορέσουν να τελειώσουν τον αγώνα καθώς θα πετύχουν 31 πόντους στην περίοδο ανεβάζοντας το σκορ αρκετά ψηλά. Έτσι θα πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 85-52 κλειδώνοντας έτσι την θέση τους στον μεγάλο τελικό.

MVP του αγώνα είναι ο Γιώργος Καραγιαννίδης ο οποίος πέτυχε double double με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Pepperone άξιος αναφοράς είναι ο Σταμάτης Μιλκούδης ο οποίος πέτυχε και αυτός double double με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Fat Ballers: Χατζηβρέττας 11 (1) , Μουστόπουλος 5 (1) , Μήτκος 7 (1) , Καραγιαννίδης 24 (4) , Τσιτσινάκης 21 (1) , Γιαχανατζής , Παπαστεφάνου 11 (3) , Κεραμίδης 6

Pepperone: Ζωγράφος Κ. 7 (1) , Ζωγράφος Γ. 10 (2) , Χατζηλιάδης , Ζωγράφος Μ. 9 (3) , Χατζηνικολάου , Μιλκούδης 24 (1) , Χαριτίδης 2