04/03/2023
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 2 8 17 15 - 42 -
Gunners 13 17 17 17 - 64 -

Ακόμα μια επιτυχία για τους Gunners!

Εύκολη αποστολή είχαν, όπως φάνηκε, οι Gunners οι οποίοι το βράδυ του Σαββάτου 4 Μαρτίου πήραν μία άνετη νίκη με 42-64 κόντρα στους Ανυπόταχτους Γαλάτες. Οι Gunners εκμεταλλευόμενοι και τις πολλές απουσίες των αντιπάλων τους, οι οποίοι κατέβηκαν με μόλις έξι παίκτες διαθέσιμους, κατάφεραν να κρατήσουν τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλη τη διάρκεια, παίρνοντας έτσι το 13ο ροζ φύλλο αγώνα (13-3), με τους Γαλάτες από την άλλη να γνωρίζουν την 11η ήττα τους στη σεζόν.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και με τους Ακουμιανάκη, Πάνια και Καλογιαννίδη προηγήθηκαν με 0-9. Οι γηπεδούχοι ήταν τρομερά άστοχοι και χρειάστηκε να περάσουν 7 λεπτά παιχνιδιού ώστε να «σπάσουν το ρόδι» για το 2-9. Πάνιας και Παπαδόπουλος έγραψαν στη συνέχεια το 2-13 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Gunners ήταν εκείνοι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και γρήγορα το σκορ έφτασε στο 4-22. Οι Γαλάτες και σε αυτό το δεκάλεπτο δεν μπόρεσαν να πετύχουν πολλά πράγματα, σκοράροντας μόλις 8 πόντους. Ο Πάνιας έφερε το ματς στο +20 (8-28), με την διαφορά να παραμένει στο ίδιο επίπεδο και έπειτα από το τέλος της δεύτερης περιόδου με το σκορ στο 10-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν κάπως τα πατήματά τους και παρουσίασαν μία καλύτερη εικόνα από αυτή που είχαν στα προηγούμενα λεπτά. Ο Αναστάσης Ανδρικόπουλος με δικές του προσπάθειες έκανε το 16-32, ενώ λίγο αργότερα ο Ακουμιανάκης απάντησε για το 16-34. Πάνιας, Ραυτόπουλος και Ακουμιανάκης έβρισκαν λύσεις επιθετικά και έτσι οι Gunners παρέμειναν σε απόσταση 20 πόντων και μετά από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όντας μπροστά με 27-47.

Οι Gunners διαχειρίστηκαν πολύ καλά το υπέρ τους προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Παπαδόπουλο και Ραυτόπουλο να φέρνουν την ομάδα τους ακόμα και στο +24 (32-56). Τα πάντα πλέον είχαν κριθεί στο ματς, καθώς οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες ήξεραν πως δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω από αυτά που είχαν κάνει στο παιχνίδι. Τα τελευταία διαδικαστικά λεπτά πέρασαν και η κόρνα της λήξης βρήκε τους Gunners να πανηγυρίζουν τη νίκη με 42-64.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Παπαδόπουλος με 13 πόντους, 3 κλεψίματα και 18 ριμπάουντ συνολικά στο ματς. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήριος Δημογέροντας με 17 πόντους, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 ριμπάουντ.

Οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες μέτρησαν 16/48 δίποντα, 3/28 τρίποντα, 1/5 βολές, 47 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Παράλληλα είχαν 6 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Gunners είχαν 23/50 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 6/14 βολές, 57 ριμπάουντ, όπως και 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Δημογέροντας 17(5ρ.), Τερζής, Τ. Ανδρικόπουλος 14(14ρ.), Φώτου 4(2ρ.), Παπαδάκος 2(11ρ.), Α. Ανδρικόπουλος 5(11ρ.)

Gunners (Καραμπέτσος): Ραυτόπουλος 15(7ρ.), Παπαγεωργίου 2(3ρ.), Πάνιας 14(6ρ.), Καλογιαννίδης 4(3ρ.), Ζούρος 1(6ρ.), Ακουμιανάκης 10(9ρ.), Κωστακιώτης 5(5ρ.), Καραμπέτσος, Παπαδόπουλος 13(18ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Gunners «καθάρισαν» από νωρίς την υπόθεση νίκη.