24/11/2023
Nobelistes 16 15 9 9 - 49 -
Μπεκρίμ Team 5 14 10 7 - 36 -

Ακόμα μια μεγάλη νίκη για τους Nobelistes

Εκμεταλλευόμενοι την φανταστική τους Α' περίοδο, οι Nobelistes έφτασαν σε μια ακόμα σημαντική νίκη επί των περσινών φιναλίστ, Mpekrim Team (49-36), διευρύνοντας έτσι το αήττητο σερί τους στην Development League του Βasketaki Patras. Οι ''ροζ'' παρουσιάζουν μια εξαιρετική εικόνα ως τώρα, σε αντίθεση με τους Mpekrim, που όπως πάντα, αναμένεται να ρολάρουν στο δεύτερο μισό της χρονιάς.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι κυριάρχησαν απόλυτα στο Α' δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 16-5, βάζοντας πολύ νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Οι Mpekrim Team βελτιώθηκαν κυρίως στην άμυνα στη συνέχεια του αγώνα, όμως επιθετικά παρέμειναν σε πολύ ρηχά νερά και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 25-15.

Στην επανάληψη, οι νεανικοί Nobelistes κατάφεραν να παγιώσουν την διαφορά κοντά σε διψήφιες τιμές, η άμυνά τους συνέχισε να λειτουργεί υποδειγματικά και κάπως έτσι κατόρθωσαν να φτάσουν σε ακόμα μια νίκη (49-36), ρίχνοντας στο... καναβάτσο τους Mpekrim Team.

Βetsson MVP αναδείχθηκε ο Μάνος Ιορδανίδης, με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ