20/06/2022
Aristotelis BC 20 25 21 23 - 89 -
Above The Rim 8 18 19 21 - 66 -

Ακόμα μια νίκη για τον Aristoteli BC!

Την δεύτερη τους νίκη κατάφερε να πάρει ο Aristotelis απέναντι στους αρκετά δυναμικούς Above The Rim με τελικό σκορ 89-66 μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα.

Ο Aristotelis από την αρχή του αγώνα θα καταφέρει να πάρει το πάνω χέρι στο παιχνίδι καθώς μετά από ένα ωραίο passing game η μπάλα θα καταλήξει στα χέρια του Κωνσταντινίδη και έτσι με ένα αριστερό hook θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Έτσι οι γηπεδούχοι θα συνεχίσουν ένα μεγάλο σερί πόντων το οποίο θα φτάσει μέχρι και τους 20 πόντους , την ίδια στιγμή που οι Above The Rim χάρης στα αρκετά χαμένα σουτ θα περιοριστούν στους 8 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Above The Rim κατάφεραν να ανακάμψουν σχετικά και έτσι με τα καλάθια του Πισκουλιάν μείωσαν λίγο την εις βάρος τους διαφορά , όμως ο Aristotelis έχοντας επιβάλλει τον ρυθμό του μπόρεσε να πάρει πίσω την διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα θα αλλάξουν για τους Above καθώς τα αρκετά καλάθια που θα βάλουν θα τους δώσουν την δυνατότητα να πλησιάσουν για λίγο τους αντιπάλους τους όμως για ακόμα μια φορά μέσα στο παιχνίδι ο Aristotelis θα βρει τις λύσεις και θα μπορέσει να κρατήσει την διαφορά την οποία δημιούργησε από την αρχή του αγώνα. Το τέταρτο δεκάλεπτο θα χαρακτηριστεί από την προσπάθεια των φιλοξενούμενων και συγκεκριμένα του Χατζηεμμανουήλ και του Κατάκη , προσπάθειες όμως που δεν θα είναι αρκετές και έτσι ο Aristotelis θα φύγει με αυτή την πολύ σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 89-66.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αρσένης Εμμανουήλ ο οποίος πέτυχε triple double με 24 πόντους , 14 ριμπάουντ και 10 ασίστς.

Για την ομάδα των Above άξιος αναφοράς είναι ο Μπάμπης Χατζηεμμανούηλ ο οποίος πέτυχε 25 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Aristotelis BC: Αθανασιάδης 23 (1) , Αρσένης 24 (3) , Τσάκος 10 (2) , Κωνσταντινίδης 13 , Τιτόπουλος 17 (1) , Κυρμανίδης 2

Above The Rim: Τζωρτζίου 5 (1) , Πισκουλιάν 18 (1) , Κουτσιβίτης 5 (1) , Χατζηεμμανουήλ 25 (2) , Κατάκης 13