01/06/2022
Α.Σ. Διγενής 16 20 17 15 - 68 -
Valtons 25 16 23 12 - 76 -

Ακόμα μια νίκη για τους Valtons!

Οι Valtons μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες θα μπορέσει να φύγει με την τρίτη τους νίκη στο Summer Master Thessaloniki με τελικό σκορ 68-76.

Από την πρώτη κιόλας επίθεση ο Διγενής θα πιάσει στον ύπνο την άμυνα των Valtons και έτσι ο Κώστας Θαλασσινός μετά από μια ωραία ατομική ενέργεια θα καταφέρει να ευστοχήσει στο lay up και να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του. Στην συνέχεια οι Valtons θα πολιορκήσουν αρκετές φορές το καλάθι του Διγενή και το σκορ θα ανέβει αρκετά για τους ίδιους , ενώ από την άλλη το μόνο που θα καταφέρει ο Διγενής είναι να να κρατηθεί όσο μπορεί στο σκορ κυρίως με τα καλάθια του Καλουτσίκου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Διγενής θα καταφέρει να μειώσει κάπως την διαφορά και να ξανά μπει στο παιχνίδι χάρης στο όμορφο passing game και τα σημαντικά καλάθια του Μπίλιου κάνοντας έτσι το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου 36-41.

Στην τρίτη περίοδο όμως οι Valtons θα δείξουν τι πραγματικά αξίζουν και έτσι με ένα μεγάλο σερί πόντων θα καταφέρουν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά και να ξεφύγουν από τον Διγενή που τους καταδίωκε. Έτσι ο Διγενής θα καταβάλει υπεράνθρωπες προσπάθειες για να καταφέρει να μειώσει την διαφορά , κάτι που κατάφερε με τα καλάθια των Ανφιμιάδη και Θανάση Θαλασσινού όμως αυτές οι προσπάθειες δεν θα είναι και αρκετές και έτσι οι Valtons θα βγουν νικητές από αυτή την μάχη και θα πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 68-76.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ζαχαρίας Καλουτσίκος ο οποίος πέτυχε double double βάζοντας 11 πόντους και μαζεύοντας 12 ριμπάουντ .

Για την ομάδα του Διγενή άξιος αναφοράς είναι ο Θανάσης Θαλασσινός ο οποίος άγγιξε το triple double με 24 πόντους , 20 ριμπάουντ και 9 ασίστς.

Α.Σ Διγενής: Θαλασσινός Θ. 24 (1) , Χατζηαποστόλου , Δεδόπουλος , Κολέβ 5 (1) , Βασιλειάδης 6 (1) , Ανφιμιάδης 9 , Καραμανλίδης 6 (2) , Θαλασσινός Κ. 18 (2)

Valtons: Πράτζος 17 (1) , Μάλτος 13 , Κωστάκης , Οικονόμου 16 (4) , Καλουτσίκος 11 (1) , Χασάπης , Μπίλιος 19 (4)