Phoenix Stars 18 25 24 19 - 86 -
Rising Suns 17 15 21 18 - 71 -

Ακόμα μια νίκη στο καλάθι των Phoenix Stars!

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά δυναμικά και για τις δύο ομάδες καθώς από την μια οι Rising Suns κυρίως με τις ατομικές προσπάθειες των παιχτών κατάφεραν να πετύχουν 17 πόντους δημιουργώντας μια πίεση στους Phoenix , οι οποίοι όντας αρκετά ψύχραιμοι με ωραίο passing game στάθηκαν λίγο πιο τυχεροί και πήραν την ελάχιστη διαφορά από νωρίς.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετά καθοριστικό για τους Stars οι οποίοι με τα καλάθια του Μόκκα αλλά και του Μαδούρη μπόρεσαν να διευρύνουν την διαφορά και να χτίσουν ένα προβάδισμα το οποίο και κλήθηκαν να υπερασπιστούν μέχρι το τέλος. Οι Suns με τον Κυριαζίδη για ακόμα μια φορά να πετυχαίνει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο μπόρεσαν απλά να μείνουν κοντά στο σκορ διεκδικώντας ακόμα την νίκη.

Στο επιθετικό κομμάτι των Rising Suns στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως μπήκε και ο Τζωρτζίου ο οποίος με τα μεγάλα τρίποντά του μπόρεσε να φέρει την διαφορά στα μέτρα της ομάδας του δίνοντας έτσι μια άλλη πνοή στην επίθεση , η ομαδικότητα των Phoenix όμως έφτασε σε αρκετά υψηλά επείπεδα και έτσι όλοι μαζί και κυρίως με τα καλάθια του Τερμεντζή κράτησαν το προβάδισμα που είχαν χτίσει.

Οι προσπάθειες των Rising στο τέταρτο δεκάλεπτο για να μπορέσουν να μειώσουν την διαφορά δεν ήταν και οι καλύτερες καθώς τα καλάθια του Κουτσιμάνη στην επίθεση δεν ήταν αρκετά για να αλλάξουν την εικόνα του παιχνιδιού και έτσι οι Phoenix Stars μπόρεσαν να φύγουν με αυτή την πολύ σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 86-71.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Μόκκας ο οποίος έκανε double double με 32 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για τους Rising Suns άξιος αναφοράς είναι ο Παναγιώτης Κυριαζίδης ο οποίος έκανε και αυτός με την σειρά του double double έχοντας 34 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Phoenix Stars: Τσώτσος 5 , Μόκκας 32 , Τερμεντζής 17 (1) , Μυτιληναίος 13 (3) , Σαμούτης , Στρουζας 6 , Μουδούρης 13

Rising Suns: Κουτσιμάνης 19 , Μαρκούλης , Λαδόπουλος 6 (2) , Μάρκος 4 , Τζωρτζίου 14 (2) , Κυριαζίδης 34 (2)

Τι μας άρεσε: Οι φοβερές συνεργασίες των Phoenix Stars.