15/05/2023
Nutriclab BC 22 13 11 19 - 65 -
Never Again 6 15 11 13 - 45 -

Ακόμα μία νίκη για τους Nutriclab!

Μπήκαν δυνατά στον αγώνα οι Nutriclab και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Χουρδάκη και του Ιακωβίδη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Never Again παρά τις προσπάθειες του Τιτιρλά και του Συρόπουλου δεν μπόρεσαν να γίνουν απειλητικοί και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 22-6.

Οι Never Again ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και με τα μεγάλα καλάθια του Σαραντινέλλη και του Λεφάκη κατάφεραν να μείωσουν την διαφορά, όμως οι Nutriclab έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Κουτσφετσούλη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 35-21.

Ο ρυθμός τους παιχνιδιού έπεσε στην τρίτη περίοδο. Οι Never Again προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν με τα καλάθια του Σαχινίδη και να μειώσουν την διαφορά, όμως οι Nutriclab έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Καραγιαννιώτη, τον Αποστολίδη και τον Βαχτσεβάνο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, διαμορφώνοντς το 46-32.

Οι Nutriclab μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην τέταρτη περίοδο και με πλουραλισμό στην επίθεση έκαναν ένα μικρό σερί ανεβάζοντας την διαφορά. Οι Never Again βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα καλάθια του Λεφάκη και του Σαραντινέλλη, όμως πλήρωσαν την αστοχία τους από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 65-45.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Φίλιππος Κουτσφετσούλης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους Never Again ξεχώρισε ο Γιώργος Σαραντινέλλης με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Nutriclab: Κουτσφετσούλης 15, Χουρδάκης 4(1), Ιακωβίδης 20(2), Κίνης, Αρώνης 2, Αποστολίδης 7(1), Βαχτσεβάνος 5, Καραγιαννιώτης 12(1).

Never Again: Τιτιρλάς 7(1), Παπαϊωάννου, Χιώτης, Συρόπουλος 2, Σπαθής, Σαραντινέλλης 10, Σαχινίδης 10(2), Καρυοφύλλης, Λεφάκης 9(2), Χαρισόπουλος.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Nutriclab.