18/05/2023
Puebla BC - - - - - 65 -
Fioretsina Salonica - - - - - 74 -

Ακόμα μια πρόκριση για τους Fioretsina Salonica!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ αμφίρροπο και ανταγωνιστικό. Οι Puebla και οι Fioretsina παρουσίασαν σκληρή άμυνα και αποφασιστικότητα στις επιθέσεις τους. Οι Καριοφύλλης και Σουρμελίδης ανέλαβαν το ρόλο των ηγετών για την ομάδα των Puebla, ενώ οι Τετράδης, Παπαδόπουλος και Μιλκούδης αποτέλεσαν τον πυρήνα των Fioretsina. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 15-20 υπέρ των Fioretsina.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο αγώνας έγινε ακόμα πιο ανατρεπτικός. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και είχαν εξαιρετικές επιδόσεις. Οι παίκτες των Puebla εμφανίστηκαν ακόμα πιο αποφασιστικοί, ενώ οι Fioretsina προσπάθησαν να αντιδράσουν. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά αλλά οι Puebla κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ να μείνουν μπροστά.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την ροή του αγώνα. Οι Fioretsina επέδειξαν εξαιρετική επίθεση και αποδοτικότητα, επιτυγχάνοντας σημαντικό προβάδισμα στο σκορ. Ο Τετράδης πεέτυχε σημαντικά καλάθια και διανέμοντας ασίστ με ευστοχία. Από την άλλη πλευρά, οι Puebla προσπάθησαν να αντιδράσουν, με τον Καριοφύλλη να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά. Ωστόσο, οι Fioretsina διατήρησαν τον έλεγχο και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 47-59 υπέρ τους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο ένταση και προσπάθεια από τις δύο ομάδες. Οι Puebla αναζήτησαν την ανατροπή κάτι που ήταν εφικτό να γίνει , αλλά οι Fioretsina κρατήθηκαν ζωντανοί και έτσι μπόρεσαν να πάρουν την πρόκριση στους 4 με τελικό σκορ 65-74.

Ο πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα ήταν ο Σταμάτης Μιλκούδης ο οποίος πέτυχε double double με 17 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Για τους Puebla πρωταγωνιστής ήταν ο Νεκτάριος Καριοφύλλης ο οποίος πέτυχε και αυτός double double με 26 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Puebla BC: Πάχτας , Αλεξανδρίδης 6 (2) , Χασεκίδης 8 (2) , Σουρμελίδης 13 (3) , Καριοφύλλης 26 (1) , Λαπαρίδης 2 , Καπετανιος 10

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 8 , Μιλκούδης 17 (2) , Χαριτίδης 2 , Τζάμος 4 , Παπαδόπουλος 13 (1) , Τετράδης 28 (6) , Χαϊτλής 2