19/05/2023
Μπαμπαμπούλς 26 13 25 30 - 94 -
ESDDA Graduates 9 11 6 12 - 38 -

Ακόμα σκοράρουν οι Μπαμπαμπούλς!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Μπαμπαμπούλς έφτασαν τις 3 νίκες στον 2ο όμιλο της Summer Development League, επικρατώντας των αποδεκατισμένων ESDDA Graduates με το εμφατικό 94-38 και κλείνοντας θέση στην επόμενη φαση του καλοκαιρινού πρωταθλήματος.

Σκοράροντας από νωρίς με μεγάλη συνέπεια οι Μπαμπαμπούλς έβαλαν γρήγορα τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση, με τον μετέπειτα Betsson mvp Λεζάι (14π.) να μπαίνει καυτός στο παρκέ. Σαπουτζής (7π.) και Γκάμαρης (2π.) προσπάθησαν να κρατήσουν όρθια την ESDDA, που βρέθηκε σε δύσκολη θέση από τα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 26-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόου το ματς ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-11. Βλαχάκης (3π.), Cani (2π.), Δρούγκας (2π.), Λεζάι (2π.), Γ. Μπαμπαλής (2π.) και Μπενάκης (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης από πλευράς γηπεδούχων, ενώ οι Graduates απάντησαν με Ναρλή (4π.), Καπαγεωργόπουλο (3π.), Σαπουτζή (2π.) και Γκάμαρη (2π.) κλείνοντας το ημίχρονο στο -19. Σκορ ημιχρόνου, 39-20.

Μετά την ανάπαυλα, οι Μπαμπαμπούλς εμφάνισαν και πάλι το καλό τους πρόσωπο και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί, έβαλαν πρόωρο τέλος στο ματς. Δρούγκας (8π.), Βλαχάκης (7π.) και Γ. Μπαμπαλής (6π.) έκαναν τη διαφορά για τους γηπεδούχους, που έβρισκαν με άνεση λύσεις τόσο στο transition όσο και στο set παιχνίδι. Στην αντίπερα όχθη, το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι Graduates, που είχαν μόλις μια λύση από τον πάγκο και δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό των γηπεδούχων, παρά την προσπάθεια των Καπαγεωργόπουλου (4π.) και Γκάμαρη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 64-26.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τους Μπαμπαμπούλς να συνεχίζουν με το γκάζι πατημένο. Ο Λεζάι (10π.) ολοκλήρωσε με εμφατικό τρόπο την Betsson mvp εμφάνισή του, ενώ οι Graduates βελτίωσαν αρκετά την εικόνα τους στο φινάλε, χάρη στα καλάθια των Γκάμαρη (5π.), Καπαγεωργόπουλου (4π.) και Ζαχαριάδη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Μπαμπαμπούλς είχαν 25/54 δίποντα, 13/29 τρίποντα και 5/17 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, ESDDA Graduates είχαν 16/46 δίποντα, 1/18 τρίποντα και 3/13 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ροέλντο Λεζάι με 28 πόντους, έχοντας 8/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 0/4 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γκάμαρης με 11 πόντους και double-double, έχοντας 5/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/3 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Μπαμπαμπούλς (Μπαμπαλής) : Cani 4, Βλαχάκης 14 (2), Δρούγκας 17 (4), Λεζάι 28 (4), Μπαμπαλής Α. 9 (1), Μπαμπαλής Γ. 15 (1), Μπενάκης 7 (1).

ESDDA Graduates (Γκάμαρης) : Γκάμαρης 11, Ζαχαριάδης 2, Καπαγεωργόπουλος 11, Ναρλής 5, Πατουλιάς, Σαπουτζής 9 (1).

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.