05/03/2023
Chicago Hulks 13 14 6 14 - 47 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 16 15 24 20 - 75 -

Ακόμα... τρέχει ο Αρισταίος!

Δυναμική εμφάνιση από τον Αρισταίο, ο οποίος επιβάλλοντας τον ρυθμό του στο ΣΕΦ, δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει τους Chicago Hulks με τελικό σκορ 47-75!

Το δίδυμο Πανούση και Μπαντουβάκη ήταν εξαιρετικό και έβαλε δύσκολα στους "νησιώτες", καθώς προηγήθηκε με όμορφο και γρήγορο μπάσκετ με 9-4 στα μέσα της περιόδου. Ο Γιώργος ο Παούρης με τον Γκορόγια το πήραν πάνω τους, σκόραραν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 13-16 με τον Αρισταίο να ανεβάζει ρυθμούς και τους Chulks να ακολουθούν σε απόδοση και ενέργεια.

Η διαφορά των δέκα πόντων που έφτιαξε ο Αρισταίος νωρίς στη δεύτερη περίοδο είχε την υπογραφή του Ψημίτη, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και δήλωσε παρόν στο ποστ. Ο Σιαχάμης εκτέλεσε από τα 6.75 και βοήθησε επιθετικά τους Chulks, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 27-31.

Ένας... σουτέρ Μουλαρογιάννης εμφανίστηκε στο δεύτερο μέρος, με τον φόργουορντ των φιλοξενούμενων να βάζει δύο τρίποντα και να εκτοξεύει τη διαφορά στους 14 (27-41). Ο Πανούσης έτρεξε το γήπεδο και πήρε προσωπικές ενέργειες, όμως η ψαλίδα του σκορ άνοιξε, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 33-55.

Συνέχεια στο run n' gun, συνέχεια στην πιεστικά άμυνα και τους αιφνιδιασμούς, με τον Αρισταίο να συνεχίζει και να κλείνει υπέροχα άλλη μια βραδιά, επικρατώντας των Chicago Hulks με τελικό σκορ 47-75.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος ο Παούρης με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Hulks ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπαντουβάκης με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/35 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 4/11 βολές, 30 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/57 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 6/12 βολές, 59 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη.

Chicago Hulks (Σιαχάμης): Σιαχάμης 16, Παρσόπουλος 3, Μπαντουβάκης 9, Πανούσης 18, Νικολάου, Τιγγινάγκας Α, Τιγγινάγκας Ν. 1.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Μπερκέτης 3, Μουλαρογιάννης 11, Τούντας 3, Παούρης Γ. 17, Φιλιππόπουλος 4, Ψημίτης 6, Βαλεράς 5, Γκορόγιας 2, Μήτσικας 9, Γκίνι 8, Περδικάρης 5, Παούρης Β. 2.

Τί μας άρεσε: Σκόραραν όλοι οι παίκτες του Αρισταίου!