21/09/2022
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 16 20 20 29 - 85 -
Leontario BC 11 16 11 15 - 53 -

Ακόμα τρέχει ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης!

Την Τετάρτη το βράδυ 21 Σεπτεμβρίου στο Arena, ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης που τρέχει ακόμα μέσα στο παρκέ, ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο κύπελλο απέναντι στο μαχητικό για τρία δεκάλεπτα Leontario , επικρατώντας με το ευρύ 85-53.

Ο Βασδέκης ήταν ελαφρώς καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Τογγαλίδη με 5 πόντους και τον Σκαμάγκο να σκοράρει από τα 6.75 διατηρούσε προβάδισμα με 16-11. Για το φιλοξενούμενο Leontario , ξεχώρισε ο Βεργόπουλος με 6 πόντους, με τον Ζαβιτσάνο να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4.

Το Λεοντάριο πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και κατάφερε να μειώσει με τον Σκούρα να βάζει 5 πόντους και τον Ζαβιτσάνο να ακολουθεί με 4, όμως οι γηπεδούχοι με τον Γρατσιάτο να κάνει ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο με 5 πόντους και τους Γκόλια – Λάππα να σκοράρουν από την περιφέρεια, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 36 – 27.

Ο Βασδέκης συνέχιζε να οδηγεί εύκολα την κούρσα στην τρίτη περίοδο με το δίδυμο Σκαμάγκου με 7 και Γκόλια με 6 πόντους αντίστοιχα να ηγούνται στην επίθεση, ενώ για τους Κίτρινους ξεχώρισε ο Ζαβιτσάνος με 4 πόντους και 3 πρόσθεσε ο Τσιαντής (56-38).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν ξεκολλούσαν το πόδι από το γκάζι και με τους Γκόλια με 11 και Σκαμάγκο με δύο τρίποντα, να οδηγούν στην επίθεση, διαμόρφωσαν το τελικό 85 – 53. Για το Leontario που παρέδωσε πνεύμα ξεχώρισε ο Τσιαντής με 6 πόντους και 4 πρόσθεσε ο Βεργόπουλος.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Θεόδωρος Γκόλιας με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεράσιμος Ζαβιτσάνος με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο Βασδέκης είχε 20/ 50 δίποντα, 12 / 30 τρίποντα, 9 / 23 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 15 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Το Leontario είχε 18 / 50 δίποντα, 1 / 15 τρίποντα, 14 / 18 βολές, κατέβασε 31 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 19 λάθη.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης(Τογγαλίδης): Γερακίνης 6, Γρατσιάτος 5(8 ασίστ.), Ευσταθίου 3, Λάππας 3, Πλιάκος 8(9ρ.),Ρώτας 8(8ρ.), Ρεντούμης, Σκαμάγκος 17, Τογγαλίδης 11, Γκόλιας 24.

Leontario (Κωνσταντιδέλης ): Αγγελής 2, Βεργόπουλος 10, Ζαβιτσάνος 17, Κορωνάκης 2, Κρουστάλης 2, Κωνσταντιδέλης, Προκοπίου 1, Σκούρας 8 Τσιαντής 11(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα και ενέργεια που έβγαζε ο Βασδέκης σε όλη την διάρκεια του αγώνα.