14/03/2023
Άξονας BC 21 23 26 30 - 100 -
CITÉ BC 8 10 17 18 - 53 -

Ακόμα βάζει ο Κωστακίδης για τον Άξονα BC!

Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα ο Άξονας BC και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά με τον Κωστακίδη να ξεκινάει ζεστός δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι CITE BC βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα με τον Αναγνώστου και τον Τζανέτο, όμως πλήρωσαν την αδυναμία τους στην άμυνα και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-8.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άξονας BC συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Κυπριανίδη και του Αντικατζίδη. Οι CITE BC δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το γρήγορο παιχνίδι των αντιπάλων τους, παρά τις προσπάθειες του Γρηγοριάδη και του Τζάστα, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρεί τις δύο ομάδες στο 44-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι άμυνες και των δύο ομάδων χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να δούμε αρκετές όμορφες φάσεις και από τις δύο ομάδες. Ο Μαργώνης μοίραζε ασσίστ και ο Κωστακίδης με τον Γουγουλάκη και τον Γκάτζιο πετύχαιναν το ένα καλάθι μετά το άλλο για τον Άξονα BC, ενώ για τους CITE BC βγήκε μπροστά ο Γρηγοριάδης με τον Στρόλιο και τον Μπατάλα διαμορφώνοντας το 70-35.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άξονας BC με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει την νίκη φτάνοντας τους 100 πόντους. Οι CITE BC εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική χαλαρότητα των αντιπάλων τους και βρήκαν σκορ με τις προσπάθειες του Αναγνώστου και του Γρηγοριάδη διαμορφώνοντας το τελικό 100-53.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης με 60 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Για τους CITE BC ξεχώρισε ο Δημήτρης Αναγνώστου με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Άξονας BC: Κωστακίδης 60(13), Γκάτζιος 6, Αντικατζίδης 11(1), Κυπριανίδης 17(3), Μαργώνης 2, Γουγουλάκης 4.

CITE BC: Μπατάλας 4, Τζάστας 6, Στρόλιος 8, Τζανέτος 9, Αναγνώστου 12, Γρηγοριάδης 14(2).

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Θοδωρή Κωστακίδη.