20/02/2023
Salo Nics 15 10 13 6 - 44 -
Fioretsina Salonica 23 21 32 18 - 94 -

Ακόμα βάζουν οι Fioretsina Salonica!

Ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι οι Fioretsina Salonica και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά με τον Πυδαράκη και τον Παπαβασιλείου να είναι ιδιαίτερα ζεστοί και να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους. Οι Salo Nics απάντησαν με τα καλάθια του Τέγου κοντά στη ρακέτα και έτσι έμειναν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 15-23.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Πίεσαν πολύ τους αντιπάλους τους κλέβοντας πολλές μπάλες και στην επίθεση πέτυχαν πολλούς εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με τον Μιλκούδη και τον Ταξιλταρίδη. Οι Salo Nics δεν μπόρρεσαν να βρούν λύσεις στην πιεστική άμυνα των αντιπάλων τους και έτσι παρά τα καλάθια του Κριθαράκη και του Τάσσιου δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 25-44.

Οι Fioretsina Salonica συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά με τις όμορφες συνεργασίες του Θεοδοσίου και του Μπουμπόνα. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τριανταφύλλου και του Τέγου, όμως πλήρωσαν τις κακές επιστροφές στην άμυνα με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 38-76.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τις δύο ομάδες, οι Fioretsina Salonica συνέχισαν στο ίδιο τέμπο εκμεταλλευόμενοι την κούραση των Salo Nics και με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 44-94.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Κωνσταντίνος Πυδαράκης με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φίλιππος Τέγος με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Salo Nics: Τριανταφύλλου 5(1), Τσούγκας 2, Τάσσιος 6, Σεργιόγλου 2, Συνδικιώτης, Κεπαπτσόγλου, Καρακίτσας 3, Κριθαράκης 9, Τέγος 17(1).

Fioretsina Salonica: Χατζηλιάδης 2, Μιλκούδης 16, Φ. Χαριτίδης 5, Θεοδοσίου 2, Δοξάκης 5(1), Παπαβασιλείου 12(2), Τετράδης 3(1), Α. Χαριτίδης 2, Ταξιλταρίδης 6, Χαϊτλής 4, Μπουμπόνας 10(2), Πυδαράκης 27(7).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των Fioretsina Salonica.