09/05/2023
CITÉ BC 10 16 10 15 - 51 -
Άξονας BC 36 28 37 30 - 131 -

Ακόμα μία νίκη για τον Άξονα!

Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα ο Άξονας και κατάφερε να επιβαλλει τον ρυθμό του στην πρώτη περίοδο με τις όμορφες συνεργασίες του Κωστακίδη, του Γκάτζιου και του Κυπριανίδη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι CITE BC βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Γρηγοριάδη και τον Τζιόπανο, όμως πλήρωσαν τις αργές επιστροφές και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10-36.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άξονας συνέχισε με τον ιδιο ρυθμό και με τον Τραχανέλη να αποτελεί μόνιμη πηγή απειλών για το αντίπαλο καλάθι κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά. Οι CITE BC βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και απάντησαν με τα καλάθια του Τζανέτου και του Σταυρακίδη διαμορφώνοντας το 26-64.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άξονας ανέβασε στροφές και ανέβασε την διαφορά με τον Αντικατζίδη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα σε επίθεση και άμυνα. Οι CITE BC απάντησαν με τα μεγάλα καλάθια του Γρηγοριάδη και του Καραμπέτσου, όμως τους στοίχησαν ξανά οι αργές επιστροφές και έτσι είδαν την διαφορά να φτάνει το 36-101.

Στην τέταρτη περίοδο οι CITE BC εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και κατάφεραν να βρούν ρυθμό στην επίθεση με τον Τζιόπανο και τον Τζανέτο να πετυχαίνουν συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους, όμως ο Άξονας συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει την νίκη με το τελικό 51-131.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Κωστακιδης με 49 πόντους, 19 ριμπάουντ, 11 ασσίστ και 7 κλεψίματα.

Για τους CITE BC ξεχώρισε ο Χρήστος Τζανέτος με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ.

CITE BC: Μπατάλας 2, Τζανέτος 14, Αναγνώστου 2, Γρηγοριάδης 10(1), Τζιόπανος 8, Σταυρακίδης 11, Καραμπέτσος 4.

Άξονας: Κωστακίδης 49(9), Γκάτζιος 21(1), Τραχανέλης 42(14), Αντικατζίδης 13(1), Κυπριανίδης 6, Γκούμας.

Τι μας άρεσε: Οι εντυπωσιακές προσπάθειες του Τζανέτου.