25/05/2023
Sicarios BC 18 24 22 16 - 80 -
Leathal Pistols 13 11 16 19 - 59 -

Ακόμη ένας τελικός για τους Sicarios!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μια περίοδος μεγάλης έντασης και αμφίρροπου παιχνιδιού. Οι Sicarios ήταν ορμητικοί και αντιμετώπισαν την αντίσταση των Pistols. Ο αγώνας ήταν σκληρός και αμφίρροπος, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε πόντο. Τελικά, οι Sicarios κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 18-13, προσδίδοντας μια μικρή ψυχολογική υπεροχή.

Καθώς προχωρούσε το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Sicarios αποδείκνυαν γιατί θεωρούνταν μια από τις κορυφαίες ομάδες. Οι Ρέμπελος και Κυριαζίδης εντυπωσίαζαν με τις δεξιότητές τους και την καλή άμυνα των Pistols και έτσι ανέβασαν την διαφορά. Από την άλλη οι Pistols με τον Καραγκιαούρη να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν μια περίοδος καταιγιστικού παιχνιδιού από την πλευρά των Sicarios. Οι Ρέμπελος, Κυριαζίδης και Παπασταθόπουλος συνέχισαν να επιδεικνύουν την απίστευτη απόδοσή τους και την ασταμάτητη ενέργειά τους. Με καταπληκτικές συνεργασίες και τρομερά σουτ , οι Sicarios διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα. Οι Pistols προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά αντιμετώπισαν δυσκολίες να ανταποκριθούν στο ανελέητο ρυθμό των αντιπάλων τους. Όταν οι ομάδες βρέθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το σκορ ήταν 64-40 υπέρ των Sicarios, καθιστώντας τη διαφορά ακόμη μεγαλύτερη.

Καθώς πλησίαζε στο τέλος του αγώνα, οι Sicarios είχαν πάρει μια αρκετά μεγάλη διαφορά που οι Pistols δεν μπορούσαν να καλύψουν και έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των Sicarios με τελικό σκορ 80-59 φτάνοντας έτσι σε έναν ακόμα τελικό.

Ο πολυτιμότερος παίχτης ήταν ο Γιάννης Μητσάκης άγγιξε το triple double καθώς είχε 9 πόντους , 9 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Για τους Pistols αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα είναι ο Χάρης Αγτζίδης ο οποίος έκανε double double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Sicarios BC: Λεφάκης 3 (1) , Ρέμπελος 19 (3) , Μητσάκης 9 (2) , Παπαθανασίου 9 (1) , Ξιούφης 2 , Κυριαζίδης 21 (2) , Παπασταθόπουλος 10 (2) , Μαρκίδης 7

Pistols: Μιχέλης 9 (2) , Τάλλης 2 , Καραγκιαούρης 14 , Πρωτογερόπουλος 4 , Αγτζίδης 10 (2) , Κάλλιας 2 , Οικονόμου 3 (1) , Ευαγγελιδης 7 , Δανατζής 8 (2)