24/11/2023
Vatos Krokos 6 18 13 8 - 45 -
Γιουγκοπιάστηκα 12 4 12 20 - 48 -

Ακόμα ένα παράσημο στην πλούσια ιστορία της πρόσθεσε η Γιουγκοπιάστηκα!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, η Γιουγκοπιάστηκα Κόντρα σε όλους και σε όλα επέστρεψε από το μείον δεκαοχτώ καταφέρε να πραγματοποιήσει μία επική νική κόντρα στους Vatos Krokos με σκορ 45-48!

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στην παρέα του Πουριέζη, καθώς με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τον Κορωνάκο να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 6-12. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έλλειμμα αντιθετικών λύσεων και είχαν τον ως πρώτο σκόρερ τον Βιντζηλαίο με 3 πόντους.

Στη συνέχεια η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην και στις δύο πλευρές του παρκέ, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, κράτησαν τον αντίπαλο τους κάτω από τους δέκα πόντους και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 18-4 κατάφεραν να οδηγηθούν στην ανάπαυλα  έχοντας προβάδισμα οχτώ πόντων με σκορ 24-16!

Οι παίκτες του coach Χατζηνικήτα επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με το ποδι κολλημένο στο γκάζι, έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ, έλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού, κυκλοφόρησαν άρτια τη μπάλα, είχαν σωστές επιλογές και έφτασαν τρια λεπτά πριν το τέλος της περιόδου να προηγηθούν με δεκαοχτώ πόντους με σκορ 34-16! Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κόντρα στο μομέντουμ της αναμέτρησης αντέδρασαν και με επιμέρους 3-12, μείωσαν την διαφορά στους εννέα πόντους με σκορ 37–28.

Κι εσένα σαν να μην έφτανε αυτό, οι  εκπληκτικοί κυανό κίτρινοι μπήκαν  ακόμα πιο φουριόζοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, έπνιξαν τον αντίπαλο με την εκπληκτική άμυνα τους και με τον Κορωνάκο να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια στο τέλος της αναμέτρησης πήραν μια τεράστια νίκη με σκορ 45–48.

Betsson MVP ο Βασίλης Πατάγιας με 23 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αλκιβιάδης Χριστόπουλος είχε 13 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 13/33 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 7/10 βολές, 40 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/44 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 8/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη .

Vatos Krokos(Χατζηνικήτας): Αμαργιανός 10, Βιντζηλαίος 13, Διακάτος, Παπαναστασίου 7 Φερίδης 2, Χριστόπουλος 13.

Γιουγκοπιάστηκα(Πουριέζης): Γιαννόπουλος, Κορώνακος 15, Πατάγιας 23, Πουριέζης 4, Σακαρέλλος 6, Σταμέλος.

Τι μας άρεσε : Η επιστροφή των νικητών από το μείον δεκαοχτώ!