10/03/2023
Αναλώσιμοι 13 9 18 13 - 53 -
Γιουγκοπιάστηκα 21 18 21 14 - 74 -

Ακόμη ένα βήμα για τα playoff η Γιουγκοπιάστηκα!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall  για το πρωτάθλημα της Master League, η Γιουγκοπιάστηκα διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στα playoffs, καθώς επικράτησε των Αναλώσιμων με σκορ 53-74.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Νίκο Τσάνταλη με 18 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Σωτήρης Χρηστακάκος  είχε 30 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού με σκορ 13–21. Ο Παπαγεωργίου ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του στο διάστημα αυτό, πετυχαίνοντας 10 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, οι Χρηστακάκος και Ανδρόνικος ανέλαβαν το μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού κομματιού της ομάδας τους, πετυχαίνοντας τους εννιά από τους συνολικά δεκατρείς πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να αυξήσουν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους και εντέλει  το κατάφεραν, καθώς οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 22–39. Ο Τσάνταλης πρόσφερε 5 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια των Πατάγια, Σακαρέλο και Παπαγεωργίου έξω απ’ τη γραμμή των 6,75. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, καθώς περιορίστηκαν στους εννέα πόντους.

Οι κυανό κίτρινοι επέστρεψαν στο παρκέ του Athens Sports Hall με σκοπό να κρατήσουν τα ηνία στο σκορ, με το φωτεινό πίνακα στο πέρας της προτελευταία στροφής του παιχνιδιού να δίχνει το  υπέρ τους 40-60. Ο Παπαγεωργίου(8π) συνέχισε να πληγώνει τον αντίπαλο από την περιφέρεια, ενώ εξαιρετικός για ακόμη μία φορά ήταν ο Τσάνταλης(6π) κάτω από το καλάθι. Από την άλλη πλευρά, ο Χρηστακάκος σε αυτό το διάστημα  ήταν απολαυστικός με 11 πόντους στο ενεργητικό του.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ήχο από τη κόρνα  λέξης της γραμματέας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία άκρως σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 53-74!

Η Γιουγκοπιάστηκα είχε 15/37 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 17/23 βολές, 46 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/51 δίποντα , 4/20 τρίποντα , 7/13 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψομο και 8 λάθη.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 2, Μανώλης 6, Τόγιας, Ανδρόνικος 4 Μεϊντάνης, Χρηστακάκος 30 , Πολύδωρος, Χρονόπουλος 8, Νικολόπουλος 3.

Γιουγκοπιάστηκα(Παπαγεωργίου): Πουριέζης 1, Πατάγιας 4 , Παπαγεωργίου 24, Τσάνταλης 18 , Νικολαΐδης 5, Ψαρρός 2, Σακαρέλος 14.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Παπαγεωργίου και Τσάνταλη!