19/02/2023
Flying Circus 11 11 27 13 - 62 -
Kavlanta Hawks 22 26 22 15 - 85 -

Άκοπα οι Kavlanta Hawks!

Εύκολο έργο, όπως αποδείχθηκε τελικά, είχαν οι Kavlanta Hawks που το βράδυ της Κυριακής 19 Φεβρουαρίου δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στους Flying Circus και  επικράτησαν 62-85. Τα «Γεράκια» ήταν κυρίαρχα σε όλη τη διάρκεια τους παιχνιδιού, κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και έφτασαν στην 13η νίκη τους στη σεζόν (13-5), με τους Flying Circus από την άλλη να συνεχίζουν με ήττα και να πέφτουν στο 7-12.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους και προηγήθηκαν 2-13. Δροσόπουλος και Πιπιλής μείωσαν σε 7-13, ενώ ο Σοφούλης λίγο αργότερα έκανε το 7-15. Πέτσας και Σοφούλης έβρισκαν τρόπους να χτυπήσουν την αντίπαλη άμυνα και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Kavlanta Hawks στο +11 και το σκορ στο 11-22.

Ο Σοφούλης ήταν «ζεστός» και οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να φτάσουν στο +20 (15-35). Οι Flying Circus έδειχναν αρκετή δυσκολία στην άμυνα, μη μπορώντας να περιορίσουν επιθετικά τους αντιπάλους τους και έτσι η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους 20 πόντους. Ο Σοφούλης μάλιστα, προς το τέλος του δεύτερο δεκαλέπτου, με τρίποντη εκτέλεση έγραψε το 22-45, ενώ και ο Κολυβάς πήρε το «όπλο» του και εκτέλεσε πίσω από τα 6,75 για το 22-48.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Μαρίνης και Κάκιας βρήκαν αρκετές λύσεις επιθετικά για τους γηπεδούχους, όμως η κακή εικόνα στην άμυνα παρέμενε. Ο Σοφούλης συνέχιζε τα… δικά του και το σκορ έφτασε στο 30-61, με τους Flying Circus να κάνουν ένα σερί 11-0 στη συνέχεια και να μειώνουν σε 41-61. Σοφούλης και Τζώρτζης δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να πλησιάσουν άλλο και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 49-70.

Ο ρυθμός έπεσε κάπως στο τέταρτο δεκάλεπτο και το ματς έγινε πιο άναρχο. Ο Πιπιλής με σερί δικούς του πόντους έγραψε το 56-70, για να έρθει ο Σοφούλης και με ένα ακόμα δικό του τρίποντο να διαμορφώσει το 56-73. Τα πάντα στο παιχνίδι είχαν κριθεί από ώρα και τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η κόρνα της λήξης βρήκε το σκορ στο 62-85 και τους Kavlanta Hawks να πανηγυρίζουν μία άνετη νίκη τους.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Σοφούλης ο οποίος πέτυχε 37 πόντους, μοίρασε 9 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα και κατέβασε 6 ριμπάουντ. Από την Flying Circus ξεχώρισε ο Σταύρος Αλεξάκης με 13 πόντους, 3 κλεψίματα και 15 ριμπάουντ.

Η Flying Circus είχαν 17/46 δίποντα, 6/34 τρίποντα, 10/16 βολές, 47 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Kavlanta Hawks μέτρησαν 21/46 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 7/12 βολές, 53 ριμπάουντ και 18 ασίστ. Παράλληλα έκαναν 10 κλεψίματα και 11 λάθη.

Flying Circus (Κάκιας): Δροσόπουλος 13(5ρ.), Μαρίνης 6(7ρ.), Πιπιλής 11(5ρ.), Κάκιας 17(7ρ.), Αλεξάκης 13(15ρ.), Στασινόπουλος 2(6ρ.), Γλυνός

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Ασημακόπουλος 1(9ρ.), Κολυβάς 6(5ρ.), Λιώδης 7(11ρ.), Μπόικο 5, Παπαδημητρόπουλος 2(2ρ.), Πεντάρης, Πέτσας 12(4ρ.), Σοφούλης 37(6ρ.), Τζώρτζης 15(12ρ.)

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Kavlanta Hawks στην επίθεση.