13/10/2024
Κούροι Κέας 9 6 9 13 - 37 -
Shoot Banana 8 7 15 6 - 36 -

Ακούστε το όλοι… Οι Κούροι Κέας νίκησαν!

Οι δύο ομάδες δεν έβγαλαν… μάτια στην πρώτη περίοδο και το σκορ γενικά ήταν «φτωχό». Σταμάτης Παούρης και Σπηλιόπουλος έδωσαν το προβάδισμα στους Κούρους με 6-2, λίγο πριν ο Τσουραπάς μειώσει με τρίποντο σε 6-5. Μάλιστα λίγο μετά οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με τον Παπαϊωάννου (7-8), αλλά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκαν μπροστά τους γηπεδούχους με 9-8.

Οι Shoot Banana μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με τους Παπαϊωάννου και Πανταζή να σκοράρουν έφτασαν στο 9-15. Έπειτα, όμως, δε βρήκαν ξανά το «δρόμο» προς το αντίπαλο καλάθι και έτσι οι Κούροι Κέας βρήκαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Την αρχή έκανε ο Σπηλιόπουλος για να ακολουθήσει ο Κορασίδης και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στη διακοπή με το ισόπαλο 15-15.

Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια στις αρχές της τρίτης περιόδου, μέχρι ο Παπαϊωάννου να εκτελέσει από μακριά για το 20-22. Σπηλιόπουλος και Ρουσουνέλος ισοφάρισαν εκ νέου (22-22), αλλά ο Χαλκής είχε το τρόπο να βάλει ξανά σε θέση οδηγού τη Shoot Banana. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +6(24-30) και έτσι τελείωσε η τρίτη περίοδος.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να προσπεράσουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς απάντηση και μάλιστα λίγο πριν το τέλος είχαν στα χέρια τους μία διαφορά 5 πόντων (31-36). Όμως οι Κούροι Κέας δεν παράτησαν το παιχνίδι και με τις βολές του Σταμάτη Παούρη, αλλά και το δίποντο του Ρουσουνέλου πλησίασαν στο δίποντο (34-36) στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Shoot Banana είχαν ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα νίκης, αλλά η επίθεσή τους πέρασε χωρίς κάποιο καλάθι και έτσι οι Κούροι μπορούσαν να… κλέψουν τη νίκη στην τελευταία επίθεση. Η μπάλα πήγε στα χέρια του Ρουσουνέλου και εκείνος με ένα μεγάλο τρίποντο έγραψε το 37-36, με 0,4 να απομένουν στο χρονόμετρο. Οι φιλοξενούμενοι δε βρήκαν απάντηση στο λιγοστό χρόνο που απέμενε και έτσι οι Κούροι Κέας πανηγύρισαν με τη καρδιά τους την πρώτη νίκη της ιστορίας τους!

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταμάτης Παούρης με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Από τους Shoot Banana ξεχώρισε ο Γιώργος Παπαϊωάννου με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Κούροι Κέας (Παούρης Σ.): Gjoshi, Γκιόργκι, Κορασίδης 5, Μουζάκης, Μπεθάνης 3(4ρ.), Παούρης Ν. 2(4ρ.), Παούρης Σ. 8(9ρ.), Ρουσουνέλος 6(6ρ.), Σπηλιόπουλος 13(7ρ.)

Shoot Banana (Χαλκής): Μπουλές 4(8ρ.), Ντόβολος, Πανταζής 4(2ρ.), Παπαϊωάννου 13(4ρ.), Σωτηρίου 5(7ρ.), Τσουραπάς 6(1ρ.), Φραγκούλης, Χαλκής 4(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το μεγάλο τρίποντο του Ρουσουνέλου αλλά και τα πούρα και οι σαμπάνιες που συνόδευσαν τους πανηγυρισμούς των Κούρων Κέας!